1000 gram altı prematürelerde birden fazla sürfaktan kullanım risk faktörleri ve morbidite üzerine etkisi
Risk factors and the impact on morbidity of multiple surfactant doses in preterm infants under 1000 grams
- Tez No: 949138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Respiratuar Distres Sendromu (RDS), sürfaktan eksikliği nedeniyle özellikle 34.gestasyon haftasından küçük prematürelerde görülen ciddi bir solunum yetmezliği nedenidir. Sürfaktan tedavisi ve antenatal steroidler ile RDS yönetiminde önemli başarılar elde edilse de ileri derecede prematüre bebeklerde morbidite halen azımsanmayacak düzeydedir. RDS'nin tanısı postnatal ilk saatlerde konur ve erken müdahaleyle sürfaktan uygulaması prognozu olumlu etkiler. Tek doz replasman aşırı düşük doğum ağırlıklı (ADDA) bebeklerde yetersiz kalabilir, sürfaktanın inaktivasyonu veya yetersiz dağılımı nedeniyle tekrarlayan dozlara ihtiyaç duyulabilir. Literatürde tekrarlayan dozun mortalite ve pnömotoraksı azalttığı gösterilmekle birlikte, bazı çalışmalarda artan bronkopulmoner displazi (BPD) ve diğer morbidite oranları bildirilmiştir. Amaç: Çalışmamızda RDS tanısı alan 1000 gram altı ileri derece immatür prematürelerde sürfaktanın birden fazla kullanımının risk faktörleri ve morbidite üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YDYBÜ)'nde 01.01.2020-01.01.2023 tarihleri arasında 1000 gram ve altında doğan ve RDS tanısı alan prematüreler çalışmaya dahil edildi. Hastalar aldıkları sürfaktan doz sayısına göre tedavi almayanlar, tek doz ve tekrarlayan dozda alanlar olarak gruplandırıldı. Hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı ve demografik veriler, prenatal, natal ve postnatal özellikler kaydedildi. Hastalar risk faktörleri, morbidite ve mortalite oranları açısından karşılaştırıldı. 1000 gram üstü yenidoğanlar, term yenidoğanlar, majör kongenital anomalili bebekler, hidrops fetalis bebekler çalışmaya dahil edilmedi. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, median, interquartil range) yanı sıra Shapiro-Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Respiratory Distress Syndrome (RDS) is a major cause of respiratory failure in premature infants, particularly those born before 34 weeks of gestation, due to surfactant deficiency. Despite significant advancements in the management of RDS through surfactant therapy and antenatal corticosteroids, morbidity remains considerable in extremely premature infants. RDS is typically diagnosed within the first postnatal hours, and early surfactant administration positively affects prognosis. A single replacement dose may be insufficient in extremely low birth weight (ELBW) infants, and multiple doses may be required due to surfactant inactivation or inadequate distribution. Although repeated dosing has been associated with reduced mortality and pneumothorax in the literature, increased rates of bronchopulmonary dysplasia (BPD) and other morbidities have also been reported. Objective: This study aimed to evaluate the risk factors and clinical outcomes associated with repeated surfactant administration in premature infants diagnosed with RDS and born with a birth weight below 1000 grams. Materials and Methods: This retrospective study included premature infants born at ≤1000 grams and diagnosed with RDS in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of University of Health Sciences, Istanbul Zeynep Kamil Women and Children's Training and Research Hospital between 01.01.2020 and 01.01.2023. Infants were categorized into three groups according to the number of surfactant doses received: no treatment, single dose, and repeated doses. Demographic data, prenatal, natal, and postnatal characteristics were collected. Infants were compared in terms of risk factors, morbidity, and mortality. Exclusion criteria included term infants, those with birth weight >1000 grams, major congenital anomalies, and hydrops fetalis. Statistical analysis was performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Utah, USA). Normality was assessed via the Shapiro-Wilk test. One-way ANOVA and Tukey's post hoc tests were used for normally distributed variables; Kruskal-Wallis and Dunn's tests were used for non-parametric comparisons. Chi-square test was used for categorical variables. A p-value