Çocuklarda ekran maruziyetinin obezite ile ilişkisi
Relationship between screen exposure and obesity in children
- Tez No: 905802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) obeziteyi kişi sağlığına zarar veren, vücutta aşırı yağ depolanmasına sebep olan ve bu sürecin ortaya çıkardığı fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizma bozukluğu olarak tanımlamıştır. Modern yaşam ile birlikte ortaya çıkan beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler ve yüksek kalorili beslenme ile birlikte televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon gibi dijital platformlarda fazlaca vakit geçirmenin neden olduğu sedanter yaşamın artması ile birlikte obezite insidansı da artmaktadır. Literatürde, çocukluk çağı obezitesinin gelişiminde, yetersiz fiziksel aktiviteden ziyade çocuğun serbest zamanlarda yüksek oranda hareketsiz geçirilmesinin daha etkili olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle bilgisayar-video oyunları, televizyon izleme, tablet ve cep telefonu kullanımı sırasında yapılan sedanter aktiviteler ile obezitenin ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çocuklarda ekran maruziyet süresi ile fazla kilolu ve obez olma arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bu konuda literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmaya 01/08/2023-07/09/2023 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde ayaktan ve yatarak takip edilen 3-13 yaş arası 250 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların yaş, cinsiyet, ebeveynlerin eğitim durumları gibi demografik özelliklerini içeren soruların yanı sıra ekran maruziyet süreleri ve beslenme durumları ile ilgili olmak üzere toplam 15 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanarak yüz yüze uygulanmıştır. Tüm çocukların vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplanmıştır. Ayrıca ulusal eğriler kullanılarak yaşa ve cinsiyete göre belirlenen VKİ persentil eğrileri kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 250 çocuğun yaşları 3 ile 13 arasında değişmekte olup yaş ortancası 7,96 olarak saptandı. Hastaların 119'u (%47,6) erkek, 131'i (%52,40) kız idi. Çocukların fazla kilolu ve obez olmaları ile, yaş, cinsiyet, ebeveyn eğitim durumları, anne sütü alım süreleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p>0.05). Bu çalışmada fazla kilolu ve obez gruptaki çocukların zayıf ve normal gruptaki çocuklara göre günlük ekran maruziyet süresi istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek bulundu (p=0,0001). Fazla kilolu ve obez çocuklarda 4 saatten daha uzun ekran maruziyet süresi zayıf ve normal çocuklara göre daha fazla bulundu. Bu çalışmanın diğer önemli bir sonucu ise fazla kilolu ve obez çocukların diğer çocuklara göre daha az süre fiziksel aktivite yaptıklarının tespit edilmesi idi (p=0,022). Ayrıca fazla kilolu veya obez çocukların uyku süreleri zayıf veya normal çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,039). Öte yandan fazla kilolu veya obez gruptaki çocukların fast-food ve dışarıdan yemek tüketimi ortalamaları zayıf ve normal gruptaki çocuklara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,0001). Sonuç olarak bu araştırmada çocukların fazla kilolu ve obez olmaları ile ilgili ekran maruziyet süreleri, fizksel aktivite süreleri, uyku süreleri, fast-food yiyecek alışkanlığı arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Küresel bir sorun olan obezite ile mücadele için doğru beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitenin teşvikinin yanı sıra çocukları gereksiz ve uzun süreli ekran maruziyetinden korumak için tedbir alınması gerekir.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO) defines obesity as an energy metabolism disorder that harms personal health, causes excessive fat storage in the body, and can cause physical and mental problems caused by this process. The incidence of obesity is also increasing with the changes in eating habits that occur with modern life and the increase in sedentary life caused by high calorie nutrition and spending too much time on digital platforms such as television, computer, tablet and phone. It is reported in the literature that high inactivity of the child in free time is more effective in the development of childhood obesity, rather than insufficient physical activity. For this reason, it is stated that obesity is associated with sedentary activities during free time, such as computer-video games, watching television, and using tablets and mobile phones. The aim of this study is to investigate the relationship between screen exposure time and overweight and obesity in children and to contribute to the literature on this subject. In the study, 250 children between the ages of 3-13 who were hospitalized in Kartal Dr.Lütfi Kırdar City Hospital Child Health and Diseases Clinic and who applied to the Child Health and Diseases polyclinic between 01/08/2023-07/09/2023 were included. A survey form consisting of a total of 15 questions, including questions about the demographic characteristics of the children included in the study, such as age, gender, parents' educational status, as well as screen exposure times and nutritional status, was prepared and administered face to face. All children's body weight and height were measured and their body mass index (BMI) was calculated. Additionally, BMI percentile curves were calculated according to age and gender using national curves. The ages of the children ranged between 3 and 13, and the median age was found to be 7.96. The number of male was 119 (47.6%) and te number of female was 131 (52.40%). No statistically significant relationship was detected between children being overweight or obese and age, gender, parental education level, and duration of breastfeeding (p>0.05). In this study, daily screen exposure time of children in the overweight or obese group was found to be statistically significantly higher than that of children in the thin or normal group (p = 0.0001). Screen exposure time of more than 4 hours was found to be higher in overweight and obese children than in thin or normal children. Another important result of this study was that overweight and obese children were found to spend less time doing physical activity than other children (p=0.022). In addition, the sleep duration of overweight or obese children was found to be statistically significantly lower than that of thin or normal children (p=0.039). On the other hand, the average fast-food and outside food consumption of children in the overweight or obese group was found to be statistically significantly higher than that of children in the thin and normal group (p=0.0001). As a result, in this study, significant relationships were found between children's overweight and obesity and their screen exposure time, physical activity time, sleep time, and fast-food eating habits. To combat obesity, which is a global problem, it is necessary to take precautions to protect children from unnecessary and long-term screen exposure, as well as promoting correct eating habits and physical activity.