Dijital sanat ve tasarımda fantazmagori
Phantasmagoria in digital art and design
  1. Tez No: 905835
  2. Yazar: GAYE KÜÇÜKKIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ÖZIŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması, dijital sanat ve tasarımda 'fantazmagori' kavramını inceleyerek, dijital devrimin sanat ve tasarım üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Dijitalleşme, modern yaşamın birçok yönünü dönüştürmekte ve sanat ile tasarım alanında yeni ifade biçimlerine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, dijitalleşme kavramı, zaman, mekan ve kimliğin dijitalleşmesi gibi temel bileşenler üzerinden analiz edilmiştir. Sanatın dijitalleşmesi ve temel tasarım prensipleri, etkileşim kavramı ve dijitalleşme kapsamındaki rolü, sanal ve artırılmış gerçeklik, simülasyon, yapay zeka ve plastik sanatlarla ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda, fantazmagori kavramı ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, tarihçesi, sanattaki yeri ve dijital sanattaki uygulamaları incelenmiştir. Araştırma, dijital çağın sunduğu olanaklarla birlikte, teknolojik yeniliklerin ve insani duyarlılıkların sanat ve tasarımda nasıl bir araya geldiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Fantazmagorinin, dijital sanat bağlamında kullanımı, sanatsal yaratıcılığın yeni biçimlerini keşfetmede önemli bir araç olarak değerlendirilmiştir. Tez, sanatsal ve teknik yaklaşımlar ile örnek çalışmalar üzerinden yapılan analizlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of 'phantasmagoria' in digital art and design, exploring the impact of digital transformation on these fields. Digitalization transforms many aspects of modern life, enabling new forms of expression in art and design. This study analyzes the fundamental components of digitalization, including the digitization of time, space, and identity. The digitalization of art and fundamental design principles are examined in relation to the concepts of interaction and its role within the scope of digitalization, virtual and augmented reality, simulation, artificial intelligence, and plastic arts. In this context, the concept of phantasmagoria is explored in detail, including its history, place in art, and applications in digital art. The research aims to demonstrate how technological innovations and human sensitivities converge in art and design through the opportunities provided by the digital age. The use of phantasmagoria in the context of digital art is evaluated as a significant tool for exploring new forms of artistic creativity. The thesis is supported by analyses of artistic and technical approaches and case studies. In conclusion, the transformation and change brought about by digital transformation in the fields of art and design are among the key findings of this study. In this context, the potential future development areas of digital art and recommendations for future studies are presented.