Comparison of different seed priming technologies for seed germination and plant growth in sugar beet (Beta vulgaris L.)
Şeker pancarında (Beta vulgaris L.) tohum çimlenmesi ve bitki büyümesi için farklı tohum ön-uygulama teknolojilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 905842
  2. Yazar: SARAH JORJANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çevresel stres bitki üretimi ve kalitesi için önemli bir tehdittir. Ekolojik değişimler, doğal kaynakların azalması, gıda talebinin artması ve bitkisel üretimindeki iyileştirmeler için etkili stratejiler uygulayarak tohum kalitesinin ve bitkisel üretimin artırılmasına daha fazla önem verilmiştir. Yenilikçi bir teknoloji olan tohum ön uygulaması (priming) bu konuda çok önemli bir strateji olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, şeker pancarı genotipi (Songül GÜREL tarafından geliştirilen) SG188 'de hidro-priming ve nano-priming'in tohum çimlenmesi, α-amilaz aktivitesi, klorofil ve MDA içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tohumlar suda ve farklı konsantrasyonlarda (5,10 ve 15 ppm) TiO2 NP içeren çözeltilerde 3, 6, 9 saat süreyle bekletilmiş ve deneyler üç kez tekrarlanmıştır. İlk aşamada tohumlara priming uygulaması yapılmış ve priming sonrasında 4˚C'de 10 ve 45 gün süreyle saklanmıştır. Priming sonrası 10 gün süreyle saklanan tohumlarda çimlenme öncesinde α-amilaz enzim aktivitesi belirlenmiştir. Daha sonra tohumlar çimlendirilmiş ve çimlenmeden 10 gün sonra büyüme ve gelişme parametreleri kontrol edilmiştir. Priming tohum grubunda çimlenme oranının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çimlenen bitkilerde Image J yazılımı ile kök uzunluğu belirlenmiş ve kontrole göre 3 saat boyunca 5, 10, 15 ppm nanopartiküllerle priming uygulanan tohumlarda kök uzunluğunun arttığı gösterilmiştir. Priming sonrası 45 gün saklanan tohumlar çimlendirilerek elde edilen bitkilerde morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikler bakımından priming sonrası 10 gün saklanan fidelerde olduğu gibi ANOVA analizi yapılmıştır. Ek olarak, hazırlama sonrası uygulamaların karşılaştırması yapıldığında 45 gün post-priming uygulamasında 10 gün uygulamaya göre a-amilaz enzim aktivitesinde bir artışa yol açtığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental stress is a significant threat to crop production and quality. The effect of ecological changes, shortage of natural resources, more demand for food, and increased crop production, more attention has turned to improving seed quality and crop plant production through implementing efficient strategies. Seed priming, an innovative technology, has emerged as a pivotal strategy in this pursuit. This research was carried out to determine the effects of hydro-priming and nano-priming on seed germination, α-amylase activity, chlorophyll and MDA content in the sugar beet genotype SG188 (developed by Songül GÜREL). Seeds were soaked in water and in solutions containing different concentrations (5,10, and 15 ppm) of TiO2 NPs for 3,6,9 hours and experiments were repeated three times. As the first step, the seed was primed and stored at 4˚C for 10 and 45 days as a post-priming application. Before sowing seeds, after 10 days of priming, α-amylase activity, chlorophyll and MDA content of seeds were measured in primed seeds and the control. Then, growth and development parameters were checked after 10 days of germination. It showed that the germination rate in the primed-seed group was relatively higher than in the control. Next, Image J software showed that seeds soaked with nanoparticles 5,10,15 ppm for 3 hours had a positive impact and increased root length compared to the control. In the next step, after 45 days of priming, seedlings were analyzed similarly to seedlings after 10 days post-priming in terms of morphology, physiology, and biochemistry by ANOVA. In addition, a comparison of post-priming treatments showed that 45 days post-priming led to a boost of α-amylase enzyme activity compared to 10 days post-priming.