Baklagillerde bor beslenmesi
Boron nutrition in legumes
- Tez No: 905841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YALÇIN GÜLÜT, PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bor (B) elementi bitkiler tarafından az miktarda gereksinim duyulan ve eksikliği ve toksisite sınırları birbiriyle oldukça yakın olan bir mikro elementtir. Bitkilerde optimum büyüme ve verimliliğin sağlanabilmesi için bitkilerde B'un yeterli düzeyde bulunması gereklidir. Yapılan araştırmalar, son yıllarda mikro elementlerin bitkiler üzerindeki etkilerin giderek arttığını göstermektedir. Bu nedenle B, bitki beslemede vazgeçilmez bir bitki besin elementi olarak değerlendirilmektedir. Bitki türleri arasında B ihtiyacı önemli farklılık göstermektedir. Özellikle baklagil bitkileri, yüksek protein içeriğine sahip olmaları ve azot (N) fikse etme özellikleri nedeniyle ihtiyacı yüksek olan bitki grupları arasında yer almaktadır. Bu özellikleri, baklagil bitkilerinin üretiminde artışı hem bitkisel hemde insan beslenmesi açısından önemli hale getirmektedir. Ayrıca, B insan sağlığı açısından da önemli bir role sahip olduğundan, bu alanda çeşitli araştırmalar yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında, baklagil bitkilerinin B beslenmesiyle ilgili literatürde yer alan araştırmalar derlenmiş ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Boron (B) is a micro element that is required by plants in small amounts and whose deficiency and toxicity limits are quite close to each other. In order to ensure optimum growth and productivity in plants, B must be present at sufficient levels. Research has shown that the effects of micro elements on plants have been increasing in recent years. For this reason, B is considered an indispensable nutrient element in plant nutrition. B requirements vary significantly among plant species. Legumes in particular are among the plant groups with high requirements due to their high protein content and nitrogen (N) fixing properties. These features make the increase in the production of legumes important for both plant and human nutrition. In addition, since B also has an important role in human health, various studies are being conducted in this area. In this thesis, studies in the literature on B nutrition of legume plants were compiled and evaluated comprehensively.