The effect of fluvoxamine on the xenobiotic metabolizing enzyme activities and antioxidant system in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
Fluvoksamin verilmesinin gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) ksenobiyotik metabolize eden enzim aktiviteleri ve antıoksidan sistem üzerine etkisi
  1. Tez No: 905843
  2. Yazar: AVIN ABDULRAHIM IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN SAPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fluvoksamin, depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Yaygın kullanımı nedeniyle sucul ortamlarda bulunmaktadır. Ancak fluvoksaminin suda yaşayan organizmalar üzerindeki etkisi iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız, fluvoksaminin CYP1A ile ilişkili 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD), CYP3A ile ilişkili eritromisin N-demetilaz (ERND), glutatyon S-transferaz (GST) ve antioksidan enzimler olan katalaz (CAT) ve glutatyon redüktaz (GR) enzim aktiviteleri üzerindeki etkisini gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) belirlemektir. Bu amaçla 24 balık kontrol grubu, 10 mikrogram/L fluvoksamin uygulanan grubu ve 50 mikrogram/L fluvoksamin uygulama grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Balıklar 96 saat boyunca belirtilen dozlarda fluvoksamin ile muamele edilmiştir. Muamele süresi sonunda balıklar öldürülmüş ve karaciğerleri alınmıştır. Mikrozomlar ve sitozoller hazırlanmıştır ve bu fraksiyonlarda enzim aktiviteleri ölçülmüştür. 10 mikrogram/L fluvoksamin uygulanan grubun EROD aktivite sonuçları ve 50 mikrogram/L fluvoksamin uygulanan grubun EROD aktivite sonuçları kontrol grubunun EROD aktivite sonuçlarından anlamlı olarak farklı bulunmuştur. 50 mikrogram/L fluvoksamin uygulanan grubun GST aktivite sonuçları, kontrol grubunun GST aktivite sonuçlarından anlamlı derecede farklı bulunmuştur. 50 mikrogram/L fluvoksamin uygulanan grubun GR aktivitesi, kontrol grubunun GR aktivitesi sonuçlarından anlamlı ölçüde farklı bulunmuştur. Gruplar arasında ERND ve CAT aktivitelerinde fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, fluvoksamin uygulamasının gökkuşağı alabalığında bazı enzim aktivitelerini etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Fluvoxamine is a drug used to treat depression and anxiety disorders. It is present in aquatic systems due to widespread usage. But, the effect of fluvoxamine on the aquatic organism is not well known. In this study, we aimed to determine the effect of fluvoxamine on CYP1A-associated 7-ethoxyresorufin O-deethylase (EROD), CYP3A-associated erythromycin N-demethylase (ERND), glutathione S-transferase (GST) and antioxidant enzymes, catalase (CAT) and glutathione reductase (GR) activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, 24 fish were divided into three groups as control group, 10 microgram/L fluvoxamine administration group, and 50 microgram/L fluvoxamine administration group. Fish were treated with indicated doses of fluvoxamine for 96 hours. At the end of the experimental period, fish were killed and livers were taken. Microsomes and cytosols were prepared and enzyme activities were measured in these fractions. The EROD activity results of the 10 microgram/L fluvoxamine administration group and the EROD activity results of the 50 microgram/L fluvoxamine administration group were found to be significantly different from the EROD activity results of the control group. The GST activity results of the 50 microgram/L fluvoxamine administration group were found to be significantly different from the GST activity results of the control group. The GR activity of the 50 microgram/L fluvoxamine administration group was found to be significantly different from the GR activity results of the control group. No difference was found in ERND and CAT activities between the groups. The results of this study showed that fluvoxamine administration affected some of the enzyme activities in rainbow trout.