Yapay zeka ve bilinç-beden ilişkisi
Artificial intelligence and the consciousness-body relationship
- Tez No: 905870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bilincin ontolojik neliği, işlevi, evrimsel süreçte neden ve nasıl ortaya çıktığı, bilincin ortaya çıkabilmesi için biyolojik bir bedene sahip olmanın gerekliliği ele alınmış olup, hangi şartlarda makine bilincinin olanaklı olabileceği saptanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; bilinçli makineler için ön koşul olan yapay zekanın tarihsel gelişimi ve alt kavramları açıklanmış, biyolojik bir bedene sahip olmayan yapay zekaların insan görünümüne ve bilincine yaklaştırılmasını zorunlu kılan bu çaba tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; bedenin mekanikleşmesinin ve uzamın dijitalleşmesinin bilincin doğasını nasıl etkileyeceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first part, the ontological nature of consciousness, its functionality, its evolutionary process, why and how it emerged, the necessity of having a biological body for consciousness to emerge have been discussed, and an attempt has been made to determine under what conditions machine consciousness would be possible. In the second part, current developments and subcategories of pre-run artificial intelligence for stored machines are explained, and this effort, which necessitates the approximation of artificial intelligences that do not have a biological body to the human appearance and consciousness, is discussed. In the third part, it is discussed that how the mechanization of the body and the digitalization of space will affect the nature of consciousness.