Investigating attacks on RSA cryptographic algorithm with machine learning techniques
RSA kriptografik algoritma saldırılarının makine öğrenimi teknikleri ile araştırılması
- Tez No: 905876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, yarı-asal sayıların çarpanlara ayrılması ve RSA kriptanalizine yönelik makine öğrenimi modellerinin uygulanmasını incelemiştir. Üç farklı bit uzunluğu boyunca, on veri seti yedi farklı sinir ağı topolojisiyle eğitilmiş ve toplamda 165 model oluşturulmuştur. Yoğun çalışmalara rağmen modellerin, çıktıları doğru bir şekilde tahmin edememesi, çarpanlara ayırma probleminin zorluğunu ve RSA şifrelemesinin güvenliğini ortaya koymuştur. Bit frekansı dağılımlarına yönelik analizler ise belirgin bir desen ortaya koymamış ve çarpanların sonuç içerisindeki dağılımlarının karmaşıklığını göstermiştir. Düşük bit uzunluğundaki verilerle yapılan deneyler, veri seti boyutunun artırılması ve eğitim dönemlerinin (epoch) uzatılmasının tahmin doğruluğunu artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca, bit uzunluğu arttıkça, bu özel probleme uygun şekilde tasarlanmış özelleştirilmiş sinir ağı modellerinin kullanılması hem doğruluk hem de eğitim verimliliği açısından kritik öneme sahiptir. Sonuçlar başlangıçtaki beklentileri karşılamasa da kriptanaliz yöntemlerine ilişkin önemli bulgular sunmaktadır. Bu çalışma, makine öğrenimi tekniklerinin geliştirilmesi, veri setlerinin genişletilmesi ve disiplinler arası yaklaşımların benimsenmesinin kriptanaliz alanında ilerleme sağlamak ve dijital iletişim güvenliğini güçlendirmek için gerekli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the application of machine learning models for factorizing semi-prime numbers to address the RSA cryptanalysis problem. Across three bit-lengths, ten datasets were trained on seven different neural network topologies, resulting in a total of 165 models. Despite extensive efforts, the models struggled to predict the outputs accurately, highlighting the inherent difficulty of factorizing semi-prime numbers and the robust security of RSA encryption. An analysis of bit frequency distributions revealed no discernible patterns, further demonstrating the complexity of prime factor distributions in semi-primes. Experiments with low-bit-length datasets indicated that increasing the dataset size and training epochs could improve prediction accuracy. Additionally, as bit lengths grow, the need for custom-designed neural networks tailored to this specific problem becomes crucial to optimize both accuracy and training efficiency. Although the results did not meet initial expectations, they provide valuable insights into cryptanalysis methodologies. The findings emphasize the importance of refining machine learning techniques, expanding datasets, and adopting interdisciplinary approaches to advance cryptanalysis and strengthen digital communication security.