Rumların Atik Ahkâm Defteri (H.1253-1273) (Transkripsiyon ve incelemesi)
Greeks Atik Ahkâm Defteri (H.1253-1273) (Transcription and review)
  1. Tez No: 905879
  2. Yazar: ERSİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Bu tez Tanzimat Fermanı'nın ilanı öncesinden (1837/38) Islahat Fermanı'nın ilan edilmesi sonrasına (1856/57) kadar geçen sürede Osmanlı Devleti sınırları içindeki Rumların siyasî ve sosyal organizasyon yapısını ve bu yapının sosyo-politik yansımalarını ele almaktadır. Rumların Atik Ahkâm (H.1253-1273) defterinin metin değerlendirilmesinin oluşturduğu tezin ilk bölümünü, aynı defterin transkripsiyonun yapıldığı ikinci bölüm takip etmektedir. Tez[defter]in kapsadığı dönem içerisinde Rum tebaanın toplum organizasyonundaki dinî, sosyal, idarî ve malî tedbirlerin Osmanlı seçkinleri tarafından hayata geçirilme çabalarını ele alınmaktadır. Tezin ikinci kısmında ise Osmanlı Rum ahâlisinin yaşadığı problemler ve bu problemlerin cevapları gözlemlenmekte ve bu bağlamda defterin zihnî arka planı ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu anlamda, bu tezin omurgasını oluşturan soru tam olarak Osmanlı siyasî merkezinin gayrimüslim tebaasıyla ilişkisi, diğer bir ifadeyle Osmanlı İmparatorluğu'ndaki gayrimüslimlerin 1839-1856 tarihleri arasındaki konumu hakkındaki sorudur.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the political and social organizational structure of the Greeks within the Ottoman Empire's borders from before the declaration of the Tanzimat Edict (1837/38) to after the proclamation of the Islahat Edict (1856/57) and the socio-political reflections of this structure. The first part of the thesis, formed by the text analysis of the Atik Ahkâm (H.1253-1273) register, is followed by the second part, which includes the transcription of the same register. During the period covered by the register, the thesis examines the efforts of the Ottoman elites to implement religious, social, administrative, and financial measures in the social organization of the Greek subjects. In the second part of the thesis, the problems faced by the Ottoman Greek population and the responses to these problems are observed, and in this context, the intellectual background of the register is attempted to be revealed. In this sense, the core question that forms the backbone of this thesis is precisely the relationship of the Ottoman political center with its non-Muslim subjects, in other words, the position of non-Muslims in the Ottoman Empire between 1839-1856.