Z kuşağı kadınlarının siber zorbalık deneyimi ve gündelik hayata etkisinin toplumsal cinsiyet temelli incelenmesi
Investigation of the cyberbullying experience of generation Z women and its impact on everyday life on the basis of gender
  1. Tez No: 905904
  2. Yazar: ZEYNEP KÜÇÜKYAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, nitel araştırma yöntemine başvurularak, fenomenolojik desen çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcı olarak sosyal medya uygulamalarını yaygınlıkla kullanan Z kuşağı kadınları seçilmiştir. Bu seçimde sosyal medya araçlarından herhangi birinin kullanımında siber zorbalık deneyimi yaşamış olma kriteri belirleyici olmuştur. Bu kapsamda çalışma, Bolu İli Merkez İlçesindeki 20 kadın katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu fenomenolojik çalışmanın amacı, siber zorbalık olgusunu, Z kuşağı kadın bireylerin nasıl deneyimlediği ve nasıl anlamlandırdığını ortaya koymak, anlamak ve betimlemektir. Ayrıca, siber zorbalığın mağdurların gündelik hayatları üzerinde nasıl bir etki bıraktığını toplumsal cinsiyet çerçevesinde ele alıp anlamak çalışmanın amaçları arasındadır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, siber zorbalık olgusunun katılımcıların sosyal ilişkilerini, okul hayatını, sosyal aktivitelere katılımını, sosyal medyayı kullanma şeklini ve sürelerini olumsuz yönde etkilediği bilgisine ulaşılmıştır. Yaşları 19-23 arasında olan katılımcıların hepsinin siber zorbalığa erkekler tarafından maruz kaldığına ulaşılırken, mağdurların siber zorbalığa maruz kalma nedenlerini, öğrenilmiş cinsiyetçi söylemler üzerinden kadın olmalarına vurgu yaparak açıkladıkları elde edilen diğer bulgular arasındadır. Ayrıca mağdurların uğradığı siber zorbalıkta cinselliğe ve kadın bedenine dair izlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Mağdurların yoğun olarak hissettiği duyguların korku ve çaresizlik olduğu elde edilmiştir. Son olarak, siber zorbalıkla baş etmede katılımcıların daha çok kendi yöntemleriyle sınırlı kaldıklarına, içlerinden sadece altısının polise şikayet ettiğine ve on bir katılımcının siber zorbalık sonrasında psikolojik yardım aldığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out within the framework of phenomenological pattern by applying qualitative research method. Generation Z women who use social media applications widely were selected as participants. In this selection, the criterion of having experienced cyberbullying in the use of any of the social media tools was decisive. In this context, the study was conducted by conducting in-depth interviews with 20 female participants in the Central District of Bolu Province. The purpose of this phenomenological study is to reveal, understand and describe the phenomenon of cyberbullying, how generation Z women experience it and how it makes sense. In addition, it is among the objectives of the study to examine and understand the impact of cyberbullying on the daily lives of victims within the framework of gender. The data obtained from in-depth interviews were analyzed in a descriptive way. In the study, it was found that the phenomenon of cyber bullying negatively affected the participants' social relations, school life, participation in social activities, the way they used social media and their duration. While it was found that all participants between the ages of 19 and 23 were exposed to cyberbullying by men, other findings included that the victims explained the reasons for being exposed to cyberbullying by emphasizing their being women through learned sexist discourses. In addition, it has been found that there are traces of sexuality and women's body in the cyberbullying suffered by the victims. It has been found that the emotions that the victims feel intensely are fear and helplessness. Finally, it was found that the participants were mostly limited to their own methods in coping with cyberbullying, only six of them complained to the police, and eleven participants received psychological assistance after cyberbullying.