İletişim becerilerinin teknostres üzerindeki etkisi: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi çalışanları örneği
The effect of communication skills on technostress: The example of Anadolu University Open Education Faculty staff
  1. Tez No: 905905
  2. Yazar: SEYDA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNCAY ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsan yaşamını kolaylaştırmak ve kaliteli hale getirmek amacıyla teknolojide yeni tasarımlar hız kazanmaktadır. Bu ilerlemeler, bireylerin ve kurumlurın çağın gereklerine uyum sağlayabilmek, günlük yaşamlarında kolaylık sunduğu için iş süreçlerinde teknoloji kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Fakat bu sürecde yaşanan zorluklar ve teknolojiye bağlı stresörlerin“teknostres”olarak adlandırılan bir durumu doğurduğu görülmektedir. Teknostres, teknoloji kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ve bireylerin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını olumsuz etkileyen bir stres türüdür, dolayısıyla ortaya çıkardığı stres faktörlerinin yönetilmesinin önemli olduğu görülmektedir. Bu araştırmada, teknostresi oluşturan stres faktörlerinin iletişim becerileri ile negatif yönde değiştirilebileceği ön görülmektedir. Araştırmanın temel amacı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi büro ve iletişim çözüm masası çalışanlarının iletişim becerileri ile teknostres düzeyleri algılarının açıklanmasıdır. Bu araştırma kapsamında büro ve aosdestek iletişim çözüm masası çalışanlarının iletişim becerileri ve teknostres algılarının belirlenmesi amacıyla“iletişim becerileri”ve“teknostres”konularında katılımcıların algılarını ölçmek için nicel araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmanın temel sorusu“iletişim becerileri ile teknostres arasında nasıl ve ne yönde bir etkileşim bulunmaktadır”ve“iletişim becerileri ile teknostres algılarının demografik faktörlere göre ilişkileri nasıldır”şekline belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, iletişim becerilerinin teknostres üzerinde negatif bir etkisi olduğu, yani iletişim becerileri geliştikçe teknostresin azaldığı görülmüştür. Bu durum, etkili iletişim becerilerine sahip bireylerin, teknolojik stresle daha iyi başa çıkabildiklerini ve bu stresin olumsuz etkilerini minimize edebildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New designs in technology are gaining momentum in order to make human life easier and better quality. These advances have made the use of technology in business processes mandatory for individuals and institutions to adapt to the requirements of the age and provide convenience in their daily lives. However, it seems that the difficulties experienced in this process and technology-related stressors give rise to a situation called“technostress”. Technostress is a type of stress that occurs due to the use of technology and negatively affects the physical, mental and emotional health of individuals, so it seems important to manage the stress factors it causes. In this research, it is predicted that the stress factors that create technostress can be changed negatively with communication skills. The main purpose of the research is to explain the perception of communication skills and technostress levels of Anadolu University Open Education Faculty office and communication solution desk employees. Within the scope of this research, a quantitative research technique was used to measure the perceptions of participants on“communication skills”and“technostress”in order to determine the communication skills and technostress perceptions of office and Aosdestek communication solution desk employees. In line with the purpose of the research, the main questions of the research were determined as“how and in what direction is there an interaction between communication skills and technostress”and“what are the relationships between communication skills and technostress perceptions according to demographic factors?”According to the results obtained, it was seen that communication skills had a negative effect on technostress, that is, as communication skills improved, technostress decreased. This shows that individuals with effective communication skills can better cope with technological stress and minimize the negative effects of this stress.