Öğretmen mesleki gelişiminin süreklilik perspektifinden incelenmesi
Examination of teacher professional development from a continuity perspective
- Tez No: 905909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, pedagojik değişim sürecinde olan öğretmenlerin, bu değişimlerini mesleki gelişim bağlamında nasıl sürdürebildiklerini açıklayan bir model ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmanın katılımcıları aynı mesleki gelişim programına katılmış ve pedagojik değişim sürecinde olan beş öğretmendir. Katılımcılar ile program sonrasında bir öğrenme topluluğunda mesleki gelişim çalışmalarına dört yıl boyunca devam edilmiş ve sürdürebildikleri pedagojik olgular incelenmiştir. Araştırmada yapılandırmacı gömülü teori metodolojisi benimsenmiş olup, veriler tekrarlı ve odak gruplu görüşmeler ve araştırmacı notları yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sürekliliğini açıklayan Mesleki Gelişimin Sürekliliği modeli ortaya koyulmuştur. Bu modele göre öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sürekliliği, meslekleri içerisinde geliştirdikleri inanç ve ihtiyaç gibi olgulardan oluşan öğretmen kimliği, mesleki gelişimlerini devam ettirdikleri ortam ve pedagojik beceriler ve süreklilik mekanizmalarıyla açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to present a model that explains how teachers who are in the process of pedagogical change can sustain these changes in the context of professional development. The participants of the study are five teachers who participated in the same professional development program and are in the process of pedagogical change. After the program, professional development studies in a learning community were continued with the participants for four years and the pedagogical facts they could maintain were examined. Constructivist grounded theory methodology was adopted in the research. Data were collected through repeated and focus group interviews and researcher notes. According to the results of the research, the Continuity of Professional Development model, which explains the continuity of teachers' professional development, has been put forward. According to this model, the continuity of teachers' professional development can be explained by the teacher identity, which consists of phenomena such as the beliefs and needs they have developed in their profession, the environment in which they continue their professional development, pedagogical skills and continuity mechanisms.