Akromegali hastalarında morbidite ve mortalite,postop nüks olasılığı değerlendirilmesi
Evaluation of morbidity and mortality, and postoperative recurrence risk in patients with acromegaly
- Tez No: 905908
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN MURAT GEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akromegali, genellikle hipofiz bezinde oluşan bir tümörün (adenom) aşırı büyüme hormonu (GH) üretmesine bağlı olarak ortaya çıkan nadir bir hormonal bozukluktur. Bu durum, çoğunlukla yetişkinlerde, kemik ve yumuşak dokuların anormal büyümesine neden olur. Başlıca Belirtiler: • El ve ayakların büyümesi (yüzüklerin ve ayakkabıların dar gelmesi) • Yüz hatlarının kaba hale gelmesi (çene, alın ve burun büyümesi) • Deride kalınlaşma • Eklem ağrıları ve sertlik • Uyku apnesi ve yorgunluk • Organ büyümesi (kalp, karaciğer vb.) Komplikasyonlar: Tedavi edilmediğinde, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, solunum problemleri ve bazı kanser türlerine yatkınlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, akromegali hastalarında mortalite riski artmıştır. Tedavi Yöntemleri: 1. Cerrahi: Hipofiz tümörünün çıkarılması en yaygın tedavi yöntemidir. 2. Medikal tedavi: Somatostatin analogları, dopamin agonistleri ve GH reseptör antagonistleri gibi ilaçlar kullanılır. 3. Radyoterapi: Cerrahi ve medikal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanabilir. Erken teşhis ve tedavi, morbidite ve mortaliteyi azaltmada kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is a rare hormonal disorder caused by excessive production of growth hormone (GH), typically due to a tumor (adenoma) in the pituitary gland. This condition, which primarily occurs in adults, leads to abnormal growth of bones and soft tissues. Key Symptoms: • Enlargement of hands and feet (rings and shoes becoming tight) • Coarsening of facial features (enlargement of the jaw, forehead, and nose) • Thickened skin • Joint pain and stiffness • Sleep apnea and fatigue • Enlargement of internal organs (heart, liver, etc.) Complications: If left untreated, acromegaly can lead to serious health problems such as high blood pressure, diabetes, heart disease, respiratory issues, and an increased risk of certain types of cancer. Additionally, mortality risk is elevated in patients with acromegaly. Treatment Options: 1. Surgery: Removal of the pituitary tumor is the most common treatment. 2. Medical therapy: Includes the use of somatostatin analogs, dopamine agonists, and GH receptor antagonists. 3. Radiotherapy: Used in cases where surgery and medical therapy are insufficient. Early diagnosis and treatment are crucial for reducing morbidity and mortality associated with the condition.