Boğaçayı (Antalya: Konyaaltı) sulak alanı'nın ornitofaunası
Ornithofauna of Boğaçayı wetland (Antalya: Konyaaltı)
  1. Tez No: 905934
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KODAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Antalya ili Konyaaltı ilçesi Boğaçayı sulak alanı içindeki kuş türleri ve türlerin ulusal ve uluslararası koruma statülerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma Ocak- 2023 ve Aralık 2023 ayları arasında kuşların uçuş rotası, beslenme ve dinlenme davranışlarının gözlenebildiği, sabit ve rastlantısal olarak seçilen noktalarda, Nikon marka Aculon A211 10x50 model dürbün, Canon D40 fotoğraf makinesi ve Canon 100-400 mm telezoom lens kullanılarak yapılmıştır. Tespit türlerin tanımlamaları için Türkiye ve Ortadoğu'nun Kuşları rehber kitabı kullanılmış ve tanımlanan türler IUCN, BERN Sözleşmesi Ekleri, Türkiye Kuşları Kırmızı Listesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Korunan Hayvanlar Listesi ve Avrupa Birliği 2009/147/EC kuş direktifi statülerine göre listelenmiştir. Araştırmada toplam 17 takım ve 37 familyaya ait 80 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin IUCN popülasyon statülerine göre 76 türün LC, 3 türün NT statüsünde; Türkiye Kuşları Kırmızı Listesi A ve B sınıflandırma sistemine göre 1 türün A.1.2, 13 türün A.2, 39 türün A.3, 5 türün A.4 ve 12 türün A.5, 1 türün B.1.2, 1 türün B.2, 3 türün B.3, 1 türün B.1.3, 2 türün B.4 ve 2 türün B.5 statüsünde; Türkiye Kuşları Kırmızı Listesi göçmenlik statülerine göre 58 türün yerel, 3 türün yaz göçmeni, 9 tür göçmen, 10 türün kış göçmeni olduğu; BERN Sözleşmesi eklerine göre 48 türün Ek 2, 28 türün Ek 3 olduğu; Avrupa Birliği 2009/147/EC Kuş Direktifi eklerine göre 19 türün Ek 1, 6 türün Ek 2.A, 7 türün Ek 2B olduğu; Tarım ve Orman Bakanlığı kararları eklerine göre 22 türün Ek 2, 58 türün Ek 3 olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada Boğaçayı sulak alanında 80 kuş türü tespit edilmiş, tespit edilen türlerden bazılarının IUCN, Türkiye Kuşları Kırmızı Listesi, BERN Sözleşmesi, Avrupa Birliği 2009/147/EC Kuş Direktifi ve Tarım Orman Bakanlığı Kararlarına göre habitatlarının ve popülasyonlarının korunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
his research was conducted to investigate the bird species within the Boğaçayı wetland in the Konyaaltı district of Antalya, and their national and international conservation statuses. The research was carried out between January 2023 and December 2023 at fixed and randomly selected points where flight paths, feeding, and resting behaviors of birds could be observed. Observations were made using a Nikon Aculon A211 10x50 binocular, a Canon D40 camera, a Canon 100-400 mm telezoom lens. The identification of species was guided by the“Birds of Turkey and the Middle East”reference book, and identified species were listed according to their statuses in the IUCN, BERN Convention Annexes, Turkey Birds Red List, Ministry of Agriculture and Forestry Protected Animals List, and the European Union Birds Directive 2009/147/EC. A total of 80 bird species belonging to 17 orders and 37 families were identified in the study. According to the IUCN population statuses, 76 species were classified as LC , 3 species as NT .According to the Turkey Birds Red List A and B classification system, 1 species were categorized as A.1.2, 13 species as A.2, 39 species as A.3, 5 species as A.4, 12 species as A.5, 1 species as B.1.2, 1 species as B.2, 3 species as B.3, 1 species as B1.3, 2 species as B.4, and 2 species as B.5. Regarding the migration statuses in the Turkey Birds Red List, 58 species were local, 3 species were summer migrants, 9 species were migrants 10 species were winter migrants According to the BERN Convention annexes, 48 species were listed in Annex-2, 28 species in Annex-3. According to the European Union Birds Directive 2009/147/EC annexes, 19 species were listed in Annex-1, 6 species in Annex-2.A, 7 species in Annex-2.B. According to the Ministry of Agriculture and Forestry decisions annexes, 22 species were listed in Annex-2, 58 species in Annex-3. This study identified 80 bird species in the Boğaçayı wetland. It was concluded that the habitats and populations of some of the identified species should be conserved according to IUCN, Turkey Birds Red List, BERN Convention, European Union Birds Directive 2009/147/EC, and Ministry of Agriculture and Forestry decisions.