A Method for the analysis of space patterns in housing with reference to open space phenomenon
Açık mekan olgusuna dayandırılarak konutlarda mekan örüntülerini çözümleme yöntemi
  1. Tez No: 90594
  2. Yazar: YEŞİM TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu tezde; insanın, evi ve yakın çevre mekan örüntüsü sınırlan içinde; fiziksel, psiko- moral ve toplumsal ilişkilerini yaşadığı açık mekan kavramı içeriksel olarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Mekanda var olan gizli ilişkileri çözümleyebilmemiz için öncelikle tarihsel örneklerdeki açıklık ve kapalılık ilişkileri incelenmiş ve günümüz çok katlı konutlarındaki ilişkiler gözlemlenmiştir. Mimarideki açık mekan ve onun kademelenerek kapanma süreci sadece basit geometrik mekan organizasyonu olarak ele alınmamakta, açık mekanın nesnel ve nesnel olmayan öğeleri ve bunlarla kurulan ilişkilere dayalı çözümleme araştırılmaktadır. İnsanın açık mekanla ilişkileri, genel sistem ve iletişim teorilerine dayandırılan, kavramsal çerçeve oluşturularak, çözümlemede araç olarak kullanılabilir açık mekan tipolojisine dayalı bir model önerilmektedir. Daha sonra geliştirilen tipolojik çözümleme modeli kritelerine göre örneklenen konutlar ve dokularda mekan örüntülerinin analizinin yapılması denenmektedir. Oda, 'mimari birim' ölçeği olarak olarak ele alınmaktadır. Oda ile açık mekan; odanın kendinden başka bir oda ile birleşme veya kendi içinde bölünme temeline dayalı olarak gelişen çoğalma ilişkileri, açık mekan ile bağlantılı olarak birimin konumu, örüntülerinin oluşumları, girişler, geçişler, sınırlamalar nasıl gerçekleşmektedir, mekanda zaman içinde değişimler nasıl oluşmaktadır diye yerinde analizler yapılmıştır. Örneklemeler günümüzde yaşayan konut dokularından seçilmiştir. Geleneksel doku örneği olarak varlığını, tüm olumsuzluklara rağmen sürdürebilen eski Türk mahallesi diye bilinen, Muğla, Karamehmet mahallesi; gecekondu,4..!,.,c... AriuM,.1,.*-..î, t-»T;.. t^ifiK /T..-;~“U,T”T“U”il“”; ».“ *”-!.. î,~ * ii x.i "1 1, T7-.1 ^v uuauw vulval uııuıu juuuiu -^ijjii, vjiuuitpb maııaııtj] vt ı\jyıu ısx>ııuı VJiııcgı uıaıaıs. J_ivıva z. Çiğli çalışma alanları olarak seçilmiştir. Farklı dokularda elde edilen açık mekan tipolojileri ve açık mekanda insanın fiziksel psiko-moral ve sosyal etkileşimleri ve mekan oluşumlarına etkileri, mekansal değişimler tipoloji kriterlerine dayalı gözlem, görüşme, anket, fotoğraf ve harita çözümleme teknikleri birarada kullanılarak elde edilen bulguların birbirleri ve tarihsel örnekler ile benzerlik ve farklar açısından karşılaştırılmasını yapma denenmiştir. Çalışma, konut dokularında mekan açısından niteliksel değerleri araştırmaya yönelik tipolojiye dayalı içeriksel çevre çözümleme çalışması diye de tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a search on permanent and universal values of open space concept that satisfy physical, psycho-moral and social requirements of human being in house patterns. In order to find out the values that are hidden in open space, the interactions of openness and closeness of space patterns in case of housing surveyed in history and observed in today's housing patterns. This hidden language of open space and its degree of enclosure in architecture is not only a simple geometric space organization, instead it's a materialized and non- materialized image of the reality. In this study these relations have been introduced in a contextual frame by using general system and communication theories. Finally, an original typological model of analysis is being constructed in order to read this abstract language of open space and examine it in today's three different house patterns within their comparisons. The Keywords Open space, closed space, abstract space, void, architectural unit, materialized with non- materialized interrelations, livability, continuity, space patterns in housing, degrees and directions of enclosing, transparency, position, transition, composition, and wholeness.