Cofinitely supplemented modules
Dual bütünleşmiş modüller
  1. Tez No: 90595
  2. Yazar: GÖKHAN BİLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu tezde dual sonlu bütünleşmiş modül tanımlandı ve“Dual sonlu Bütünleşmiş Modüllerin keyfi toplamının yine Dual sonlu”olduğu veya,“bir M modülünün her maksimal alt modülünün bütünleştiricisi vardır ancak ve ancak her dual sonlu altmodülün bütünleştiricisi vardır.”Yine " R yanmükemmeldir ancak ve ancak her R modülü sonlu bütünleşmiştir. Lokal olmayan Noetherian Dedekind bölgesi için, bir R modülü fazlasıyla sonlu bütünleşmiştir ancak ve ancak M inlektif veya burulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we defined Cofinitely Supplemented Modules and investigated main properties of Cofinitely Supplemented Modules, e.g.“arbitrary sum of cofinitely supplemented modules is cofinitely supplemented.”Or, "every maximal submodule of a module M has a supplement if and only if every cofinite submodule ha s asupplement. We also proved that the ring R is Semiperfect if and only if every R- module is cofinitely supplemented. For a non-local Dedekind Domain R, an R- module M is amply cofinitely supplemented if and only if M is injective or Torsion.