Investigating grit levels of preparatory school students learning English as a foreign language
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen hazırlık okulu öğrencilerinin azim düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 905944
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Azim, özellikle ikinci dil edinimi alanında çalışan araştırmacılar arasında son zamanlarda dikkat çekmeye başlamıştır. Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen hazırlık okulu üniversite öğrencilerinin azim düzeylerini incelemiştir. Araştırmanın temel amacı, cinsiyet, yaş, akademik bölüm, İngilizce yeterlilik düzeyi ve hazırlık sınavı sonuçları gibi faktörlerin öğrencilerin azim düzeyleri üzerinde farklılıklara yol açıp açmadığını belirlemek ve öğrencilerin azmini etkileyen önemli faktörleri ortaya çıkarmaktır. Çalışma, 2023-2024 bahar döneminde iki devlet üniversitesinden toplam 330 öğrencinin (172 erkek, 158 kadın) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Anketler yoluyla toplanan nicel verilere ek olarak, 20 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, bu görüşmeler yazıya dökülerek analiz edilmiştir. Bu görüşmelerde öğrencilerin azmini etkileyen faktörler, azimlerini etkileyen önemli olaylar ve başa çıkma stratejileri incelenmiştir. Öğrencilerin azim düzeylerini ölçmek için Sebat Ölçeği (Mutlu, 2017) kullanılmıştır. Veriler SPSS 23 programıyla analiz edilmiştir. Cinsiyet, yaş, yeterlilik puanları veya bölüm açısından anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, İngilizce eğitim süresi ve İngilizce yeterlilik düzeyleri bakımından önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Daha uzun süreli İngilizce eğitimi alan ve daha yüksek yeterlilik seviyesine (B2) sahip olan öğrencilerin daha yüksek azim gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmanın nitel bulguları, öğretmen desteği, İngilizce medyaya ilgi ve destekleyici bir öğrenme ortamının öğrencilerin İngilizce öğrenme azmini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Buna karşılık, kişisel zorluklar, akran etkisi, kaynaklara sınırlı erişim ve başarısızlık korkusu gibi faktörler, öğrencilerin azmini olumsuz yönde etkileyen önemli etmenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Grit has recently gained attention among researchers studying second language acquisition as one of the individual difference variables. This study investigated the grit levels of preparatory school university students learning English as a Foreign Language (EFL). The main objective is to determine whether factors, such as gender, age, academic department, English proficiency level and preparatory exam results led to different grit levels and to find out some of the prominent factors that affect their grit. The study population consisted of students from two state universities during the 2023-2024 spring semester, with a sample of 330 students (172 males, 158 females). In addition to quantitative data collected via questionnaires, semi-structured interviews were conducted with 20 students, transcribed, and analyzed. These interviews explored factors influencing grit, specific events impacting students' grit, and coping strategies. The Persistence Scale (Mutlu, 2017) was employed to gather data on the students' grit levels. Data analysis was conducted using SPSS 23 software. No significant differences were observed for gender, age, proficiency scores, or department. However, significant differences were found for the duration of English education and English proficiency levels. Those with longer English education and higher proficiency (B2) exhibited higher grit. The qualitative findings from the study indicated that teacher support, interest in English media, and a supportive learning environment significantly enhanced students' grit in learning English. Conversely, factors such as personal challenges, peer influence, limited access and resources, and fear of failure were identified as major negative influences.