Arı zehri uygulanan sıçanların karaciğer ve böbrek dokusunda desmin ve vimentin immunoreaktivitesinin incelenmesi
Investigation of desmin and vimentin immunoreactivity in the liver and kidney tissue of rats applied with bee venom
- Tez No: 905950
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Arı Zehri Uygulanan Sıçanların Karaciğer ve Böbrek Dokusunda Desmin ve Vimentin İmmunoreaktivitesinin İncelenmesi Bu çalışmada, sıçanlarda karaciğer ve böbrek dokularında kronik inflamatuvar hastalıklarının tedavisinde geleneksel olarak kullanılmakta olan arı zehrinin desmin ve vimentin salınımı üzerine etkilerinin immunohistokimyasal olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda daha önce çiftleşmemiş ve herhangi bir çalışmada kullanılmamış 14 adet 2-3 aylık 250- 350 gr ağırlığında Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar her bir grupta 7 tane olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 7 gün boyunca 1ml/kg oral olarak serum fizyolojik günlük uygulandı. Arı zehri grubuna 2 mg/kg arı zehiri 7 gün boyunca intraperitonel yolla (i.p.) uygulandı. Histopatolojik incelemeler için dokulara Crossman'ın üçlü boyaması yapıldı. Desmin ve vimentin'in karaciğer ve böbrek dokusundaki immunohistokimyasal lokalizasyonu streptavidin-biotin peroxidaz yöntemi ile belirlendi. Histolojik olarak yapılan incelemelerde kontrol ve arı zehri grubu sıçanların karaciğer ve böbrek dokularındaki yapıların normal histolojik yapıda olduğu saptandı. Yapılan immünohistokimyasal incelemelerde kontrol ve arı zehri grubu karaciğer dokusunda vena sentraliste orta yoğunlukta, İto ve Kupffer hücrelerinde zayıf yoğunlukta desmin ve vimentin immunoreaktivitesi saptandı. Kontrol grubu böbrek dokusunda desmin ve vimentin immunoreaktivitesi glomerulusta güçlü şiddette, arı zehri grubunda orta şiddette gözlemlendi. Sonuç olarak elde edilen bulguların çeşitli kronik hastalıklarda ağrı ve inflamasyonun kontrolünde uzun bir kullanım geleneği olan arı zehrinin karaciğer ve böbrek üzerinde desmin ve vimentin üzerinde etkili olabileceğini ve hastalıkların tedavisinde kullanımı için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Desmin and Vimentin Immunoreactivity in the Liver and Kidney Tissue of Rats Administered with Bee Venom This study aimed to immunohistochemically determine the effects of bee venom, which is traditionally used in the treatment of chronic inflammatory diseases in the liver and kidney tissues of rats, on the release of desmin and vimentin. In our study, 14 male Wistar albino rats, 2-3 months old and weighing 250-350 g, were used. The rats were divided into 2 groups, 7 in each group. To the control group, 1ml/kg of saline was administered orally daily for 7 days. To the bee venom group, 2 mg/kg bee venom was administered intraperitoneally (i.p.) for 7 days. For histopathological examinations, triple staining of Crossman was performed on the tissues. Immunohistochemical localization of desmin and vimentin in liver and kidney tissues was determined by the streptavidin-biotin peroxidase method. In histological examinations, it was determined that the structures in the liver and kidney tissues of the control and bee venom group rats had a normal histological structure. In the immunohistochemical examinations, moderate intensity of desmin and vimentin immunoreactivity was detected in the vena centralis and weak intensity in the Ito and Kupffer cells in the liver tissue of the control and bee venom groups. Desmin and vimentin immunoreactivity was observed to be strong in the glomerulus in the kidney tissue of the control group, and moderate in the bee venom group. As a result, the findings suggest that bee venom, which has a long tradition of use in controlling pain and inflammation in various chronic diseases, may have an effect on desmin and vimentin in the liver and kidney, and that more studies are needed for its use in the treatment of diseases.