Yeni tanı hipertansiyon hastalarında vitamin B12, folik asit, D vitamini ve hemogram parametlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin B12, folic acid, vitamin F and hemogram parameters in newly diagnosed hypertensive patients
  1. Tez No: 905949
  2. Yazar: MUHSİNE BAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED OKUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yeni tanı hipertansiyon hastalarında vitamin B12, folik asit, D vitamini ve hemogram parametlerinin değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Hipertansiyon, dünya çapında önde gelen mortalite ve komorbidite nedenidir. Hipertansiyon birinci basamakta en sık görülen rahatsızlıktır ve erken teşhis edilip uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde miyokard enfarktüsü, felç, böbrek yetmezliği ve ölüme neden olabilir. Yapacağımız çalışmada HT tanısı alan hastaların; D vitamini, folik asit, vitamin B12, hemoglobin, nötrofil, lenfosit, trombosit, NLR, TLR değerleri kronik hastalığı, ilaç kullanımı, gebeliği ve malignite tanısı olmayan kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilecek sonuçlarla vitamin B12, folik asit, D vitamini ve hemogram parametrelerinin hipertansiyon hastaları üzerindeki etkileri retrospektif olarak analiz edilecektir. Ayrıca bu sonuçlara göre HT tanısı alan hastalarda rutin vitamin düzeyi bakılması ve vitamin takviyesinin yeri olup olmadığı amaçlanmaktadır. Yöntem: 01/01/2020-30/01/2024 tarihleri arasında tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye polikliniğine başvuran, yaşları 20-91 arasında değişen, ek hastalığı olmayan esansiyel HT tanısı alan 344 hasta; kontrol grubunda yaşları 18-83 arasında değişen 1174 kişi dahil edildi. Verilerin SPSS programıyla istatiksel analizi yapılarak sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza 1518 kişi dahil edildi. Bunların 344'ü hasta, 1174'ü kontrol grubuydu. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımları farklılık göstermekteydi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of vitamin B12, folic acid, vitamin D and hemogram parameters in newly diagnosed hypertensive patients Introduction and Objective: Hypertension is the leading cause of mortality and comorbidity worldwide. Hypertension is the most common condition in primary care and can lead to myocardial infarction, stroke, renal failure and death if not diagnosed early and treated appropriately. In this study, we aimed to evaluate vitamin D, folic acid, vitamin B12, hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, platelet, NLR, TLR values of patients diagnosed with HT in comparison with a control group without chronic disease, drug use, pregnancy and malignancy. With the results to be obtained, the effects of vitamin B12, folic acid, vitamin D and hemogram parameters on hypertension patients will be analyzed retrospectively. In addition, according to these results, it is aimed to check routine vitamin levels in patients diagnosed with HT and whether vitamin supplementation is appropriate. Method: Between 01/01/2020 and 30/01/2024, 344 patients aged 20-91 years with no comorbidities and diagnosed with essential HT who applied to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, General Internal Medicine outpatient clinic, and 1174 people aged 18-83 years in the control group were included. The results were analyzed by statistical analysis of the data with SPSS program. Results: 1518 people were included in our study. Of these, 344 were patients and 1174 were controls. Age and gender distributions were different between the groups (p0.05).