Tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerinin yoğun bakım hakkındaki farkındalık ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of awareness and knowledge levels of 5thyear medical faculty students about intensive care
  1. Tez No: 905957
  2. Yazar: MEHMET DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tıp fakültesi müfredatı, tıp öğrencilerinin gelişimini desteklemek ve yeterli bilgi, klinik ve mesleki beceriler kazanmalarını sağlamak amacıyla ideal olarak tasarlanmaktadır. Eğitim içerisinde yer alan yoğun bakım yönetimi ve ilkelerine yönelik verilen eğitim, genç doktorların mezuniyet sonrası mesleki hayata kritik bir geçiş döneminde bilgi tabanlarını, güvenlerini ve yetkinliklerini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerinin Anesteziyoloji ve Reanimasyon ana bilim dalı yoğun bakım stajı öncesi ve sonrasında esnasında bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 12 Eylül 2022 – 12 Temmuz 2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören 5. Sınıf Tıp Fakültesi öğrencileri dahil edilmiştir. Öğrencilerin staj görmeden önceki ve gördükten sonraki bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla anket formları oluşturuldu. (Ek-2). Öğrenciler, yoğun bakımdaki uygulamalarından beş temel başlıkta değerlendirilmiştir. Yoğun bakım pratiği, monitörizasyon, yoğun bakımda el hijyeninin enfeksiyonları önlenmesindeki rolü, yoğun bakım hastalarının beslenme durumları, mekanik ventilasyon gibi uygulamalar stajerlere yönlendirilen sorularla değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, öğrencilerin %49,8'i SpO2 takibinde kendini deneyimli olarak görmekteyken staj sonrasında bu oranın %95,5'e yükselirken, arteriyal kan gazı değerlendirilmesinde kendini yetkin bulanların oranı ise staj öncesi %39,3 iken, staj sonrasında %89,1'e kadar çıkarak, anlamlı (p < 0,05) artış göstermiştir. Sonuç olarak Tıp fakültesi öğrencileri için yoğun bakım eğitimi, kritik hastalık ve travma durumlarında etkili müdahale becerilerinin kazanılması açısından hayati öneme sahiptir. Bu eğitim, öğrencilere yaşamı tehdit eden durumları tanıma, temel yaşam desteği ve ileri yoğun bakım tekniklerini öğrenme imkanı sunar.
Özet (Çeviri)
The medical school curriculum is ideally designed to support the development of students and ensure they acquire sufficient knowledge, clinical, and professional skills. The training provided on intensive care management and principles aims to enhance the knowledge base, confidence, and competence of young doctors during the critical transition period after graduation. In this study, we aimed to evaluate the knowledge levels of 5th-year medical students before and after their intensive care internship in the Department of Anesthesiology and Reanimation. Fifth-year medical students from Mersin University Faculty of Medicine, who received their education between September 12, 2022, and July 12, 2023, were included in the study. Questionnaire forms were created to assess the students' knowledge levels before and after the internship (Appendix-2). Students were evaluated based on five main topics related to their practices in the intensive care unit. Their knowledge of intensive care practice, monitoring, the role of hand hygiene in preventing infections, the nutritional status of ICU patients, and mechanical ventilation were assessed through questions directed at the interns. In our study, while 49.8% of the students considered themselves experienced in SpO2 monitoring before the internship, this rate increased to 95.5% after the internship. Similarly, the percentage of students who felt competent in evaluating arterial blood gases increased significantly (p < 0.05), from 39.3% before the internship to 89.1% afterward. In conclusion, intensive care training is of vital importance for medical students in acquiring effective intervention skills in cases of critical illness and trauma. This training provides students with the opportunity to recognize life-threatening conditions and learn basic life support and advanced intensive care techniques.