Türkiye'deki bireylerin gıda etiği farkındalığının hayvansal gıda tüketim tercihleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of food ethics awareness of individuals on animal food consumption preferences in Turkey
  1. Tez No: 905955
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Gıdanın stratejik bir konum kazandığı günümüzde, gıda ile ilişkili bireysel etik farkındalığın ve gıda tüketim tercihlerinin altında yatan motivasyon kaynaklarının daha iyi anlaşılması ve bilinçli gıda seçimini neyin etkilediğini belirlemeye yönelik artan bir ihtiyaç vardır. Gıda etiği farkındalığını ölçmeye yarayan bir ölçüm aracının bulunmaması nedeniyle çalışmada Türkiye'deki bireylerin gıda etiği farkındalığını ölçmeye yarayacak bir ölçüm aracı geliştirmek ve bu sayede toplumun gıda etiği farkındalığını ve bu durumun tüketim tercihleri ve tüketim tercihlerini etkileyen motivasyon kaynakları üzerine etkisini belirlemek amaçlandı. Gıda etiği farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye'nin 12 istatistiki bölgesi düzeyinde cinsiyet ve eğitim kategorilerine göre tabakalı örneklem uygulanarak elde edilen verilere (npilot1=300, npilot2=300) açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulandı. Ölçek ve alt faktör puanlarının anlamlılık düzeylerini belirlemek için (ntoplam=1.083) iki grup içeren değişkenlerin analizlerinde Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplarda Kruskal Wallis-H Testi, gruplar arasındaki anlamlı farklılıkların tespitinde Bonferroni düzeltmeli Dunn testinden yararlanıldı. İki nitel değişkenin kategorileri arasındaki anlamlılık düzeylerini belirlemek için Pearson Ki-Kare Testi, anlamlı farklılıkların tespiti için ise İki Oran Z Testi gerçekleştirildi. Çalışmada toplam açıklanan varyans oranı %60,5, iç tutarlılık düzeyi 0,81 ve model uyum indeksleri mükemmel veya kabul edilebilir uyum aralığında olan beş faktör ve 17 yargıdan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçek yapısı elde edildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, when food has gained a strategic position, there is an increasing need to understand better individual ethical awareness related to food and the motivational sources underlying food consumption choices and to determine what affects conscious food choice. Since there is no measurement tool to reveal food ethics awareness, the study aimed to develop a measurement tool to measure the food ethics awareness of individuals in Turkey and thus to determine the food ethics awareness of the society and the effect of this situation on consumption preferences and motivation sources that affect consumption preferences. To develop the food ethics awareness scale, explanatory and confirmatory factor analyses were applied to the data obtained by using stratified sampling according to gender and education categories at the level of 12 statistical regions of Turkey (npilot1=300, npilot2=300). To determine the significance levels of the scale and sub-factor scores (ntotal = 1.083), the Mann-Whitney U test was used in the analysis of variables containing two groups, the Kruskal Wallis-H Test was used in more than two groups, and the Dunn test with Bonferroni correction was used to detect significant differences between groups. The Pearson Chi-Square Test was used to determine the significance levels between the categories of two qualitative variables, and the Two Proportion Z Test was used to determine the significant differences. The study obtained a valid and reliable scale structure consisting of five factors and 17 items with a total explained variance rate of 60,5%, an internal consistency level of 0,81, and model fit indices in the range of perfect or acceptable fit.