Üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve obezite durumlarının incelenmesi
Examination of nutritional habits and obesity situations at university
- Tez No: 905970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, beslenme alışkanlıklarının insan sağlığı üzerindeki kritik önemine odaklanarak, beslenmenin tanımından başlayarak bu kavramın derinliklerine inmektedir. Beslenmenin sadece fizyolojik bir ihtiyaç olmanın ötesinde, kültürel, sosyal ve ekonomik bir olgu olduğu vurgulanmıştır. Bu bağlamda, beslenmenin temel bileşenleri olan besin ve besin ögelerine odaklanılmış ve makro ve mikro besinlerin sağlık üzerindeki rollerine ayrıntılı olarak değinilmiştir. Obezitenin günümüzde giderek artan bir sağlık sorunu olduğu ve beslenme alışkanlıklarının obezite üzerindeki etkilerinin incelenmesinin önemli olduğu belirtilmiştir. Bu çalışma, beslenme alışkanlıklarının önemi ve sağlıklı beslenme ilkeleri hakkında kapsamlı bir bilgi sunarak, bireylerin sağlıklı yaşam biçimleri benimsemelerine yardımcı olacak önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Çalışma, 20 Kasım 2023 - 20 Haziran 2024 tarihleri arasında, 18-35 yaş aralığındaki 415 gönüllü üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, beslenme alışkanlıklarının obezite ile ilişkisi incelenmiş ve demografik faktörlerle olan bağlantıları değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ile sağlık durumları incelenmiştir. Katılımcıların %41,7'sinin 18-24 yaş aralığında olduğu, %77,6'sının bekâr ve %84,1'inin çocuğu olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %66'sı ailesiyle yaşamakta ve %55,4'ü lisans mezunudur. Beslenme alışkanlıkları açısından, kadınların vücut ağırlığı kategorileri %11,7 zayıf, %60,7 normal, %16,6 kilolu ve %11 obezken, erkeklerde %1,6 zayıf, %57,6 normal, %33,6 kilolu ve %7,2 obezdir. Normal kilolu kadınlar erkeklere göre fazladır (p0,05). Sağlıklı beslenen bireylerin oranı %43,4'tür ve cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0,05). Ailede fazla kilolu veya obez birey varlığı %33,7 olup, bu durum kadınlar arasında daha yaygındır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study focuses on the critical importance of dietary habits on human health, delving into the concept of nutrition from its definition. It emphasizes that nutrition is not just a physiological need, but also a cultural, social, and economic phenomenon. In this context, the study examines the fundamental components of nutrition, focusing on food and nutrients, and discusses the roles of macronutrients and micronutrients in health. It notes that obesity is an increasingly significant health issue today, highlighting the importance of examining the effects of dietary habits on obesity. This work serves as a valuable resource, providing comprehensive information on the importance of dietary habits and principles of healthy eating, aiding individuals in adopting healthier lifestyles. The study was conducted from November 20, 2023, to June 20, 2024, involving 415 voluntary university students aged 18-35. The relationship between dietary habits and obesity was explored, along with the connections to demographic factors. The study assessed participants' demographic and physical characteristics, dietary habits, and health status. It was found that 41.7% of participants were aged 18-24, 77.6% were single, and 84.1% did not have children. Additionally, 66% lived with their families, and 55.4% were college graduates. Regarding dietary habits, 11.7% of women were categorized as underweight, 60.7% as normal weight, 16.6% as overweight, and 11% as obese. In contrast, among men, 1.6% were underweight, 57.6% normal weight, 33.6% overweight, and 7.2% obese. Normal weight women were more prevalent than men (p < 0.05). The smoking rate was 29.9%, significantly higher among men (p < 0.05). The alcohol consumption rate was 30.6%, with no significant difference between genders (p > 0.05). The proportion of individuals eating healthily was 43.4%, with no significant gender differences (p > 0.05). The presence of overweight or obese individuals in families was noted in 33.7% of cases, with this condition being more common among women (p < 0.05). Additionally, 23.9% of participants paid attention to food calories, and 23.1% followed special diets, with no significant differences between genders (p > 0.05). The speed of eating was categorized as slow (18.1%), normal (49.4%), and fast (32.5%), with fewer women eating quickly (p < 0.05). Men added salt to their food significantly less than women. The study revealed that fresh vegetable and fruit consumption varied according to eating habits. In conclusion, the research findings indicate various relationships among individuals' health, dietary habits, and demographic characteristics.