The use of palm petioles as construction material
Palmiye yaprak saplarının inşaat malzemesi olarak kullanımı
  1. Tez No: 905971
  2. Yazar: DUAA ZEYAD MAHMOUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BALABAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Antik çağda, uluslar kendi eşsiz medeniyetlerini yaratmak için kaynaklarını kullandılar. Gerçek bir varoluşu korumak için kültürel kökenlerimizle yeniden bir bağ kurmamız ve doğal kaynakları kullanmak için modern yaşamımızda erişilebilir olan çeşitli yaklaşımlardan yararlanmamız çok gereklidir. Bu araştırma, bu amaca ulaşmak amacıyla deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma ile amaç, palmiye yaprak saplarının çağdaş mimaride nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini araştırmaktır. Palmiye yaprak saplarının sürdürülebilir bir malzeme olarak çağdaş mimaride verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermek amacıyla literatür taraması, laboratuvar deneyleri, vaka çalışması ve maliyet analizi yapılmıştır. Araştırma şu ana soruyu ele alıyor:“Palmiye yaprak sapları modern mimaride nasıl verimli bir şekilde kullanılabilir?”fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinin yanı sıra inşaattaki pratik uygulamalarının kapsamlı bir analizi yoluyla. Çalışma, palmiye yaprak saplarının alternatif olarak tanıtılması için bağlam sağlayan Orta Doğu ve Afrika'daki geleneksel yapı malzemelerinin incelenmesiyle başlıyor. Palmiye ağaçlarının anatomisine ve bu türlerin küresel dağılımına ilişkin ayrıntılı bir araştırma, palmiye yaprak saplarının özelliklerinin ve inşaattaki mevcut kullanımlarının derinlemesine analizine zemin hazırlayarak bunu takip eder. Palmiye yaprak saplarının sağlamlığını ve dayanıklılığını değerlendirmek için laboratuvar testleri yapıldı ve sonuçlar çeşitli mimari uygulamalar için umut verici potansiyeli gösterdi. Araştırma, çimento harcı, iskele ve tek katlı kemerli binalara dahil edilmeleri de dahil olmak üzere modern inşaatta palmiye yaprak saplarının yenilikçi kullanımlarını araştırıyor. Vaka çalışmaları, palmiye yaprak saplarının cephelerde, çatı kaplamalarında, döşemelerde ve duvarlarda pratik uygulamasını göstermektedir. Bir maliyet-fayda analizi, palmiye yaprak saplarını geleneksel yapı malzemeleriyle karşılaştırarak potansiyel ekonomik avantajları vurgular. Tez ayrıca sürdürülebilir mimaride palmiye yaprak saplarını kullanmak için teknik zorlukları ve gelecekteki yönleri ele almaktadır. Mimari, dini, çevresel ve ekonomik yönleri inceleyerek, bu araştırma palmiye yaprak saplarının modern inşaat uygulamaları üzerindeki potansiyel etkisine bütünsel bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, sürdürülebilir yapı malzemeleri konusunda artan bilgi birikimine katkıda bulunmakta ve çevre dostu inşaat alternatifleriyle ilgilenen mimarlar, mühendisler ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır. Bu araştırma, palmiye yaprak saplarının modern mimaride daha fazla araştırılmasının ve uygulanmasının önünü açarak, palmiye ağaçlarının bol olduğu bölgelerde sürdürülebilir bina uygulamalarında potansiyel olarak devrim yaratıyor.
Özet (Çeviri)
During the ancient era, nations made use of their resources in order to create their own unique civilizations. In order to preserve a genuine existence, it is very necessary for us to reestablish a connection with our cultural origins and make use of the various approaches that are accessible in our modern life to utilizing natural resources. This research was carried out as an experimental endeavor with the purpose of achieving this objective. Through this research, the goal is to investigate how palm petioles might be utilized in contemporary architecture in an effective manner. For the purpose of demonstrating that palm petioles may be exploited efficiently in contemporary architecture as a sustainable material, a literature review, laboratory experiments, case study and cost analysis were carried out. The research addresses the main question:“How can palm petioles be used in modern architecture efficiently?”through a comprehensive analysis of their physical, chemical, and mechanical properties, as well as their practical applications in construction. The study begins with an examination of traditional building materials in the Middle East and Africa, providing context for the introduction of palm petioles as an alternative. A detailed investigation into the anatomy of palm trees and the global distribution of these species follows, setting the stage for an in-depth analysis of palm petioles' properties and their current uses in construction. Laboratory tests were conducted to assess the strength and durability of palm petioles, with results indicating promising potential for various architectural applications. The research explores innovative uses of palm petioles in modern construction, including their incorporation in cement mortar, scaffolding, and one-floor arch buildings. Case studies demonstrate the practical implementation of palm petioles in facades, roofing, flooring, and walling. A cost-benefit analysis compares palm petioles to traditional building materials, highlighting potential economic advantages. The thesis also addresses technical challenges and future directions for utilizing palm petioles in sustainable architecture. By examining architectural, religious, environmental, and economic aspects, this research provides a holistic view of the potential impact of palm petioles on modern construction practices. The findings of this study contribute to the growing body of knowledge on sustainable building materials and offer valuable insights for architects, engineers, and policymakers interested in eco-friendly construction alternatives. This research paves the way for further exploration and implementation of palm petioles in modern architecture, potentially revolutionizing sustainable building practices in regions where palm trees are abundant.