Üniversite öğrencilerinin uyku düzeninin beslenme alışkanlıkları ve diyet kalitesi üzerine etkisi
The effect of university student's sleep pattern on eating habits and diet quality
- Tez No: 657119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üniversite öğrencilerinde beslenme alışkanlıkları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanan araştırma, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'ne bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokuluna devam edip KYK yurtlarında kalan 240 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan anket formunun yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanması ile toplanmıştır. Öğrencilere genel özellikleri, kendilerinde ve/veya ailelerinde tanısı konulmuş hastalık durumu, beslenme alışkanlıkları ve uyku kalite durumlarını belirlemek için sorular sorulmuştur. Uyku kalite durumları Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılarak belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; toplam 240 öğrencinin %7,9'unun zayıf, %55,8'inin normal, %26,7'sinin fazla kilolu, %9,6'sının obez olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %52,5'inin iyi uyku, %47,5'inin ise kötü uyku kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %74,6'sının öğün atladığı, en çok atlanan öğünün öğle yemeği olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in order to determine the association between the sleep quality and nutritional status of students. The research was carried out on 240 students attending faculties, colleges and vocational colleges of Alanya Alaaddin Keykubat University and continuing to KYK dormitories. The data were collected by using a questionnaire form prepared by the reseracher in accordance with the related literature by using face to face interview technique. Students were asked questions about their general characteristics, the presence of health and disease status of themselves / or their families, eating habits and sleep quality status. Sleep quality situations was determined by using the Pittsburgh Sleep Quality Index. SPSS statistical program was used to evaluate the data. The result of the research, showed that out of the 240 students, the %7,9 of them were thin, %55,8 were normal, %26,7 of them were overweight and %9.6 were obese. It has been found that the %47.5 of the students had 'bad' sleep quality and the %52.5 of them had the 'good' sleep quality. It is determined that %74.6 of the students skipped meals. It is determined that the most skipped meal was lunch.