Keratin supported lanolin based silver nanoparticles synthesized from sheep wool of Sivas-Zara region and identifying their antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities
Sı̇vas-Zara yöresı̇ koyun yününden sentezlenen keratı̇n desteklı̇ lanolı̇n esaslı gümüş nanopartı̇küllerı̇n antı̇oksı̇dan, antı̇bakterı̇yel ve fotokatalı̇tı̇k etkı̇lerı̇nı̇n belı̇rlenmesı̇
- Tez No: 905976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yünden elde edilen keratin, biyomedikal endüstrisinde düşük maliyetli, sürdürülebilir ve yenilenmiş bir malzeme kaynağı ile çeşitli özel ürünler oluşturmak için kullanılabilecek önemli bir biyopolimer olma potansiyeline sahiptir. Hayvancılık endüstrilerinden elde edilen doğal hammaddelerin işlenmesi, geleneksel keratin ekstraksiyon yöntemlerinin yerini alabilecek iyonik sıvılar gibi çevre dostu, geri dönüştürülebilir çözücülerin kullanımı nedeniyle yenilikçi bir yol izleyebilir. Bu çalışmada, koyun yünü keratini kullanarak keratin lanolin bazlı gümüş nanopartiküllerin (Ker/L-AgNPs) sentezi için açık bir yöntem araştırdık. Gümüş nanopartiküllerin oluşumu UV-vis spektrofotometri deneyi ve Fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopisi ile incelenmiştir. Ker/L-AgNPs hakkında morfolojik ve elementel bilgi elde etmek için taramalı elektron mikroskobu - Enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (SEM-EDX) gerçekleştirilmiştir. Gümüş nanopartiküllerin antioksidan yetenekleri DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidazil) radikal testi ile test edilmiştir. Gümüş nanopartiküllerin antibakteriyel yetenekleri Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa bakteri türleri üzerinde hem katı (agar kuyu difüzyon) yöntemi hem de sıvı (minimum inhibisyon konsantrasyonu) kültür ekimi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Gümüş nanopartiküllerin fotokatalitik degradasyon aktivitesi metilen mavisi, metil turuncu ve metil kırmızı boyaları üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Keratin generated from wool has the potential to be a significant biopolymer that may be used to create a variety of specialty goods in the biomedical industry at a low cost, sustainable, and with a regenerated source of material. The processing of natural raw materials from livestock industries may undergo an innovative path because of the use of environmentally friendly, recyclable solvents such as ionic liquids, which can replace conventional methods of keratin extraction. In this work, we investigated a straightforward process for using sheep wool keratin to create keratin supported lanolin-based silver nanoparticles (Ker/L-AgNPs). Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy and the UV-vis spectrophotometry assay were used to study the production of silver nanoparticles. To learn more about the morphology and elemental makeup of the Ker/L-AgNPs, energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX) was employed. The DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydazyl) radical assay was used to evaluate the antioxidant properties of silver nanoparticles. Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa bacterium types were used to test the antibacterial properties of silver nanoparticles utilizing both liquid (minimum inhibitory concentration) and solid (agar well diffusion) culture growth techniques. The ability of silver nanoparticles to degrade photocatalytically using methyl red, methyl orange, and methylene blue dyes was investigated.