Intratimpanik takrolimus uygulamasının deneysel kolesteatom gelişimine etkisi
  1. Tez No: 460150
  2. Yazar: GÜLAY AKTAR UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILKAYA KAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kolesteatom patofizyolojisinde üzerinde çokça çalışılan enflamatuar süreçlerin kullanacağımız immünsupresif ve antiproliferatif özelliği kanıtlanan bir ajan olan Takrolimus ile baskılanıp baskılanmayacağını araştırmak. Çalışma Dizaynı: Hayvan deneyi Yer: S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deneysel Araştırma ve Hayvan Laboratuvarı Materyal-Metod: 23 adet Wistar Albino cinsi ratın 15'inin sağ kulağına timpanik bulla yoluyla %60 konsantrasyonda 0,2ml propilen glikol, 0,1ml gentamisin ve 0,1ml serum fizyolojik; sol kulaklarına aynı yolla %60 konsantrasyonda 0,2ml propilen glikol, 0,1ml gentamisin ve 0,1ml takrolimus uygulaması 5 gün arayla 3 defa uygulandı. 8 ratın ise sağ kulağına timpanik bulla yoluyla 0,2ml takrolimus 0,1ml gentamisin; sol kulaklarına da aynı yolla 0,2ml serum fizyolojik ve 0,1ml gentamisin uygulaması 5 gün arayla 3 defa olmak üzere anestezi altında uygulandı. Deney hayvanları son uygulamadan 8 hafta sonra sakrifiye edilip gerekli işlemlerden geçirilerek inceleme yapıldı. Sonuçlar: Propilen glikol+takrolimus (n=15) verilen grupta sadece propilen glikol verilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (p=0.003) daha az olmak üzere timpanik membranda keratin lamel ve epitelyal invajinasyon izlendi. PG+Takrolimus verilen grupta %6,7 oranında timpanik membran içerisinde keratin lamel ve epitelyal invajinasyona rastlanırken, sadece PG verilen grupta bu oran %80 idi. Tartışma: Bu çalışmayla intratimpanik Takrolimus uygulamasının deneysel kolesteatom üzerine etkisi incelenmiş olup etkili olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Klinik kullanıma uygunluğu açısından daha ileri çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate whether tacrolimus, an agent with known immunosuppressive and antiproliferative properties, would suppress inflammatory processes that are commonly studied in cholesteatoma pathophysiology. Study Design: Animal experiment Location: S.B. Ankara Training and Research Hospital Experimental Research and Animal Laboratory Methods: 0,2ml 60 per cent propylene glycol, 0,1ml gentamycin and 0,1ml saline physiologic were administrated to 15 of 23 Wistar Albino rats by tympanic bullae in the right ears; 0,2ml 60 per cent propylene glycol, 0,1ml gentamycin and 0,1ml tacrolimus were administrated in the same way in the left ears at 3 times with 5-days interval. 0,2ml tacrolimus, 0,1ml gentamycin were administrated to 8 rats by tympanic bullae in the right ear; 0,2ml saline physiologic and 0,1ml gentamycin were administrated in the left ears under anesthesia in the same way 3 times with 5-days interval. The experimental animals were sacrificed and examined by the required procedures 8 weeks after the last administration. Results: In the propylene glycol+tacrolimus (n=15) group, there was statistically significantly less keratin lamel and epithelial invagination in the tympanic membrane (p=0.003) as compared to the only propylene glycol group. In the PG+Tacrolimus group 6,7% had keratin lamel and epithelial invagination in the tympanic membrane, this rate was 80% in only PG group. Discussion: In this study, the effect of intratympanic tacrolimus on experimental cholesteatoma was evaluated and its efficacy was statistically observed. Its clinical use should be supported by further studies.