Bacillus vallismortis DSM11031 keratinaz enziminin sodyum aljinat kürecikleri ile enkapsüle edilmesi
Encapsulation of Bacillus vallismortis DSM11031 keratinase enzyme with sodium alginate beads
- Tez No: 546466
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Keratinazlar, keratin subsratını katalizleyebilme özelliği gösteren hidrolazlar sınıfına ait enzimlerdir. İzole edildikleri kaynaklar; bitki, hayvan ve mikrobiyal kaynaklardır Çalışmamızda Bacillus vallismortis DSM11031'den elde edilen keratinaz enziminin, Na-Aljinat kürecikleri ile enkapsülasyonu gerçekleştirildi. Keratinaz enzimi kısmi saflaştırma ile saflaştırıldı. Kısmı saflaştırmayı ispatlamak hem de enzimin molekül ağırlığını öğrenebilmek için SDS-PAGE analizi yapıldı. Enzimin molekül ağırlığı 63kDa olarak bulundu, native-PAGE ve zimogram analizi ile desteklendi. Serbest enzim ve enkapsüle enzim için kinetik ve termodinamik parametreler incelendi. Serbest enzim için optimum pH ve sıcaklık sırasıyla 8 ve 60 °C, immobilize enzim için optimum pH ve sıcaklık sırasıyla 6 ve 60 °C olarak bulundu. Arrhenius aktivasyon enerjileri (Ea) serbest enzim ve enkapsüle enzim için sırasıyla 4,042 kJ/mol ve 2,601 kJ/mol olarak hesaplandı. 40 °C'de pH 8'de her iki enzim için Michaelis-Menten sabiti (Km) ve maksimum hızı (Vm) serbest enzim için sırasıyla 2,5×10-3 M ve 83,33 U/mL/min, immobilize enzim için sırasıyla 0,011 M ve 10,83 U/mL/min olarak bulundu. Enzimlerin turnover sayısı (kcat) ve katalitik performansı (kcat/Km) serbest enzim için sırasıyla 58,8 dk-1 ve 1,96×104 dk-1 M-1 , enkapsüle enzim için sırasıyla 9,80 dk-1 ve 8,91×102 dk-1 M-1 olarak bulundu. Bacillus vallismortis DSM11031 keratinazının termodinamik parametreleri de incelendi. Serbest enzimin termodinamik parametreleri; ∆G# : 6,62×104 kJ/mol; ∆G# E-T: -2,57×104 kJ/mol; ∆G# ES: -1,51×104 kJ/mol; ∆H#: -2,60×103 kJ/mol; ∆S# : -2,20×102 kJ/molK ve enkapsüle enzimin termodinamik parametreleri ∆G# : 7,08×104 kJ/mol; ∆G# E-T: - 1,77×104 kJ/mol; ∆G# ES: -1,17×104 kJ/mol; ∆H# : -2,60×103 kJ/mol; ∆S# : -2,35×102 kJ/molK olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Keratinases are enzymes belonging to the class of hydrolases which are capable of catalyzing the keratin substrate. This are Isolated from plant, animal and microbial sources. In our study, encapsulation of keratinase enzyme obtained from Bacillus vallismortis DSM11031 with Na-Alginate beads was performed. The keratinase enzyme portion was purified by partial purification. SDS-PAGE analysis was performed to prove the partial purification and to determine the molecular weight of the enzyme. The molecular weight of the enzyme was found to be 63kDa, supported by native-PAGE and zymogram analysis. Kinetic and thermodynamic parameters were investigated for free enzyme and encapsulated enzyme. The optimum pH and temperature for the free enzyme were 8 and 60C, the optimum pH and temperature for the immobilized enzyme were 6 and 60C respectively. Arrhenius activation energies (Ea) were calculated as 4.042 kJ / mol and 2.601 kJ / mol for the free enzyme and the encapsulated enzyme, respectively. The Michaelis-Menten constant (Km) and the maximum rate (Vm) for both enzymes at 40 C at pH 8 were 2.5×10-3 M and 83.33 U/mL/min for the free enzyme and 0.011 M and 10.83 U/mL/min for the immobilized enzyme were found, respectively. The turnover number (kcat) and catalytic performance (kcat / Km) of enzymes were 58.8 min-1 ve 1.96×104 min-1M-1 for the free enzyme, 9.80 min-1 and 8.91× 102 min-1M-1 for the encapsulated enzyme, respectively. Thermodynamic parameters of Bacillus vallismortis DSM11031 keratinase were also investigated. Thermodynamic parameters of free enzyme; ∆G # : 6.62×104 kJ/mol; ∆G # E-T: -2.57×104 kJ/mol; ∆G # ES: -1.51×104 kJ/mol; ∆H # : - 2.60×103 kJ/mol; ∆S # : -2.20×102 kJ/molK and the thermodynamic parameters of the encapsulated enzyme ∆G # : 7.08×104 kJ/mol; ∆G # E-T: -1.77×104 kJ/mol; ∆G # ES: - 1.17×104 kJ/mol; ∆H # : -2.60×103 kJ/mol; ∆S # : -2.35×102 kJ/molK.