Türkiye'de tersine iç göç olgusu için medeniyet tasavvuru bağlamında çözüm öneren bir yerleşim modeli
A settlement model proposing a solution for the reverse internal migration phenomenon in Türkiye in the context of civilization vision
  1. Tez No: 905991
  2. Yazar: AYŞE KARAKAŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SADETTİN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Şehircilik çalışmalarına farklı bir yaklaşımla katkı sunmayı amaçlayan bu tezde, mekan ve yaşam arasındaki ilişkinin derinliği ortaya konulmakta, insanın eylemlerinin arka planı ile toplumsal yansımalarının şehirdeki karşılığına dikkat çekilmektedir. Bu anlayışla, Türkiye'de iç göç ile oluşan sorunlu kentleşme sürecinden yola çıkılarak tersine iç göç temalı bütüncül bir yerleşim modeli önerisi getirilmektedir. İnsan iradesinin ürettiği her şey gibi, yaşam alanlarının da bir kimliği somutlaştırdığı tespiti ile, öncelikle bu kimliğin oluşumu ele alınmaktadır. Sorunun kökenini doğru ifade etmek amacıyla, Özakpınar'ın bu konudaki medeniyet teorisi esas alınarak, kültür ve medeniyet ilişkisi incelenmiştir. Buna göre modernitenin etkileri ve özellikleri, tecrübe ve gelecek vizyonumuz açısından analiz edilmiştir. Bu teoriyi esas alarak Medeniyet Tasavvuru yaklaşımını ortaya koyan Ökten'in, şehir konusundaki sistematiği irdelenerek değerlendirilmiştir. Tersine iç göç yerleşim önerisi için, bu özgün bakış açılarına dayanan dört temel ilke belirlenmiştir. 'Merkezi Yönetim, Yerel Üniversite ile Teknoloji Kullanımı' şehir yaşamına; 'Bütüncül Kamu Merkezli Yerleşim' unsurları ise şehir mekanına yön vermektedir. Söz konusu yerleşim modeli, ülkemiz için değerlerin odağında yaşam alanları oluşturmayı, ekonomik ve sosyal gereksinimler için kimlik bütünlüğüne önem verilmesini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which aims to contribute to urbanism studies with a different approach, the depth of the relationship between space and life is revealed, the background of human actions and the social reflections of the city are highlighted Decently. With this understanding, starting from the problematic urbanization process caused by internal migration in Turkey, a holistic settlement model with the theme of internal migration is proposed on the contrary. With the determination that living spaces embody an identity like everything produced by the human will, the formation of this identity is primarily considered. In order to express the origin of the problem correctly, the relationship between culture and civilization has been examined based on Özakpınar's theory of civilization on this subject. Accordingly, the effects and characteristics of modernity have been analyzed in terms of our experience and future vision. Based on this theory, Ökten's systematics about the city, which reveals the approach of the Civilization vision, has been evaluated by examining. On the contrary, four basic principles based on these original perspectives have been identified for the internal migration settlement proposal. 'Central Government, the Use of Technology with the Local University' to city life; The elements of 'Holistic Public-Centered Settlement' give direction to the city space. The settlement model in question emphasizes creating living spaces in the focus of values for our country, giving importance to identity integrity for economic and social needs.