GİS based analysis of foreign students in higher education in Türkiye
Türkiye'de yüksek öğretimdeki yabancı uyruklu öğrencilerin CBS tabanlı analizi
- Tez No: 906015
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda Türkiye'deki yabancı üniversite öğrencilerinin sayısında önemli bir artış görülmüştür. Bu çalışma, yukarı yönlü bu yükselişi ve Türkiye'deki yabancı öğrencilerin dağılımını analiz etmektedir. Çalışma, yabancı öğrencilerin kökenlerini, motivasyonlarını ve bölgesel yoğunlaşmalarını analiz etmek için coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve jeoistatistik yöntemlerini kullanmaktadır. Bulgular, daha geniş bir bölgesel yelpazede uluslararası öğrenci çekmek isteyen ve destek mekanizmalarını geliştirme arayışındaki üniversiteler ve yükseköğretim kurumları için değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, bu tez CBS'nin ne olduğunu, yabancı üniversite öğrencilerinin eğilimleri ve nüfuslarını analiz etmek için kullanılan mekansal istatistiksel teknikleri ve günümüz yükseköğretim kurumları için hayati önemini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant increase in the number of foreign university students in Türkiye. This study analyzes this upward trajectory and geographic patterns of international students in Türkiye. The study uses GIS and geostatistical methods to analyze foreign students' origins, motivations, and regional concentrations. The findings provide valuable information for universities and higher education institutions seeking to attract a wider regional spectrum of international students and improve their support mechanisms. Furthermore, this thesis explains what GIS is, the spatial statistical techniques used to analyze trends and populations of foreign university students, and its essential importance for higher education institutions today.