منية الأديب من كتاب مغني اللبيب للعلامة النحوي الشيخ الحاج عبد الله بن الحاج رسول دراسة وتحقيق
Munyetu'l-Edîp Min Kitâbi Muğni'l-Lebîb adlı eserin tahkik ve değerlendirilmesi
- Tez No: 906025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED TAHA WAHBA RADWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmada nahiv alimi el-Hâc Abdullah b. el-Hâc Resûl'ün Münyetü'l-edîb min Kitâbi Muğni'l-lebîb adlı eserinin tahkik ve incelemesi yapılmaktadır. Muğni'l-lebîb İbn Hişâm'ın en meşhur nahiv kitaplarından biridir. Münyetü'l-edîb ise Arapça gramer çalışan ilim talebeleri için Muğni'l-lebîb'in anlaşılmasını kolaylaştıran değerli bir şerhtir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Teorik olan birinci bölümde; müellif ve şarih ile bu ikisinin eserlerinin tanıtımı ve önemi, kitapların müelliflere nisbeti, iki müellifin kitaplarında takip ettikleri yöntem, el yazması nüshaların durumunun açıklanması ve araştırmacının tahkik metodu yer almaktadır. İkinci bölümde ise sekiz bâb olarak düzenlenmiş tahkik edilmiş metin bulunmaktadır. Araştırma neticesinde ulaşılan en önemli sonuç, Muğni'l-lebîb kitabını Münyetü'l-edîb adıyla şerh eden müellif, kitabın ilmi içeriğine kayda değer bir katkı sağlamamış, kitaptaki görüşleri tartışmamış, yalnızca ilim talebelerinin anlamasını kolaylaştıracak kısa açıklamalar yapmıştır. Bu şerhin en dikkat çeken yönü Kur'an ayetleri ve şiirlerden çokça örnekler vermesidir. Kitabı tahkik eden araştırmacı, şarihin dil becerisinin zayıf olduğuna ve bir çok dil hatalarının bulunduğuna kanaat etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the verification of the manuscript of the book“Munyat al-Adib from the Book of Mughni al-Labib”by the scholar Sheikh and grammarian, Hajj Abdullah bin al-Hajj Rasoul. The book Mughni al-Labib is a book by Ibn Hisham on grammar, and the book Mughni al-Adib is considered one of the important books on grammar. Because it is one of the explanations that facilitate the study of Arabic grammar for the reader and students of knowledge. The study included two chapters. The first chapter is the academic chapter and includes a study of the life of the grammarian and the commentator and their effects, the status and scholarly status of Ibn Hisham, his sheikhs, and his students, the study of the book and its attribution to its author, and the author's approach to His book, the study of the manuscript, the description of the written versions, and my methodology for investigation. As for the second chapter, it includes the verified text. The compiler made it divided into eight sections, which included sections on grammar that are a reference for students of knowledge. Among the features of this book is the abundance of evidence from Qur'anic verses and poetic verses. And Arabic sentences..