Ağlarda etkin uzaklık çekim merkezliği modeli
Effective distance gravity centrality model in networks
  1. Tez No: 906026
  2. Yazar: YAKUP DENİZ YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NİHAN BERBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karmaşık ağlar, bileşenler ve bu bileşenler arasındaki etkileşimlerin, sırasıyla, tepeler ve ayırtlar olarak modellendiği gerçek hayattaki çok sayıda karmaşık sistemi temsil eder. Karmaşık ağlarda ağın yapısal özelliklerini, işlevlerini ve dinamik sürecini ağdaki diğer tepelerden daha fazla etkileyen anahtar tepeler vardır. Karmaşık ağlarda etkili tepelerin belirlenmesi için etkin uzaklık çekim merkezliği modeli önerilmiştir. Bu tezde, 3-katmanlı ve 4-katmanlı olasılıksal sinir ağlarının etkili tepelerinin araştırılması için etkin uzaklık çekim merkezliği modeli uygulanmış ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Bir çizgenin etkili tepelerini belirlemek için etkin uzaklık çekim merkezliği modelini kullanan polinom zamanlı bir hesaplama yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complex networks represent numerous complex systems in the real world in which components and interactions between these components, respectively, are modeled as nodes and edges. In complex networks, there exist key nodes affecting the structural properties, functions, and active procedure of the network more than the other nodes in the network. Effective distance gravity model to identify the effective nodes in complex networks is proposed. In this thesis, effective distance gravity model is applied to investigate the effective nodes in 3-layered probabilistic neural networks and 4-layered probabilistic neural networks and the obtained results are analyzed. A polynomial time computation method is proposed which utilizes effective distance gravity model to determine the effective nodes of a graph.