الإجارة في مجلة الأحكام العدلية وتطبيقاتها في البنوك التشاركية في تركيا (بنك كويت ترك التشاركي أنموذجاً)
Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye'de kiralama ve Türkiye'deki katılım bankalarındaki uygulamaları– Kuveyt Türk Katılım Bankası örneği
- Tez No: 906033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK HABERGETİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada İslam hukukunda kiralama/icâre akdi dört mezhep çerçevesinde ele alınarak Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye'de yer alan icâre maddeleri incelenmekte ve Kuveyt Türk Katılım Bankası'ndaki icâre ürünleri analiz edilmektedir. Ayrıca Mecelle'de yer alan icâre akdi ile ilgili maddelerin Kuveyt Türk Katlım Bankası'nca benimsenen standartlarla karşılaştırılması ve bu maddelerin banka tarafından gerçekleştirilen akitler için muteber bir standart olup olmadığı konusu ele alınmaktadır. Araştırmanın önemi: Osmanlı Devleti için bir hukuk kaynağı olarak Mecelle'de yer alan icâre akitlerinin incelenmesi, özellikle Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda icâre ürünlerinde yaşanan gelişmelerin öğrenilmesinde katkı sağlamaktadır. Çalışma aynı zamanda modern standartlarla klasik icâre maddeleri arasındaki ilişkiyi de irdelemektedir. Araştırmanın problemi: İslami ve katılım bankalarında kullanılan standartların, fakihler ve alanın uzmanları tarafından farklı tepki ve eleştirilere maruz kalmasıdır. Bu araştırmada Türkiye'de faaliyet yürüten Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın benimsediği standartlar, Mecelle'nin icâre bölümündeki maddelerle karşılaştırmalı olarak incelenmeye ve analiz edilmeye çalışılmaktadır. Bununla, standartların değerlendirilmesi, eksikliklerin belirlenmesi ve değerlendirme önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Araştırmada dört fıkıh mezhebine göre icârenin detayları tespit edilirken, akdin tarifi, rükünleri ve şartları konusunda varsa farklılıkları tespit amacıyla tümevarım yöntemi izlenilmiştir. Analitik yöntem ise Mecelle'nin icâre akdine ilişkin maddeleri incelenir ve açıklanırken kullanılan bir diğer yöntemdir. Kuveyt Türk Katılım Bankası'ndaki icâre akitlerinin incelenmesi sonucu, Mecelle ile Kuveyt Türk Katılım Bankası'ndaki icâre akitleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların karşılaştırmalı bir yöntemle ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmacının ulaştığı sonuçlar arasında Mecelle maddelerinin Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından çağdaş finansman ihtiyaçlarına uygun şekilde benimsenme imkanının bulunması, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın icâre akdinin fıkhi hükümlere uygunluğu, bankanın uygulamalarında Mecelle'de olduğu gibi tek bir fıkıh mezhebine bağlı kalmadığı noktaları sayılabilir. Banka bir mezhebe bağlı kalmak yerine, istişare kurulu ve bazı uluslararası fıkıh toplulukları ile konseylerinin kararları ışığında kamu çıkarlarını gözeten içtihatları tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the four schools of Islamic jurisprudence, this thesis examines the leasing contract in the Majallat al-Ahkam al-Adliyya. It also examines and evaluates the leasing products offered by the Kuwait Turk Participatory Bank, contrasts the Majallat's leasing articles with the Kuwait Turk Bank's adopted standard, and elucidates the degree to which the Majalla's leasing articles can be used as a benchmark for leasing contracts in the Kuwait Turk Participatory Bank. Because it analyzes the lease agreement in the Majallat al-Ahkam al-Adliya as a source of Ottoman jurisprudence, the research is significant. It also establishes whether the Majalla and modern standards are still subject to the same regulations and traces the development of leasing goods, notably in the Kuveyt Turk Participatory Bank. The issue in this study is that the criteria used in Islamic and participatory banks encounter several challenges and criticisms from jurists. In this study, the researcher attempted to take the standards adopted by Kuwait Turk Bank, a participatory bank in Turkey, and study and analyze these standards in comparison to the articles of the Majalla of Judicial Rulings in the leasing chapter, with the goal of evaluating these standards, determining their shortcomings, and making evaluative recommendations. The researcher followed the inductive approach in tracing the definition of leasing in the four schools of jurisprudence and revealed the points of difference between them according to the restrictions that each Islamic school of thought placed in its definition of the contract, as well as the pillars and conditions. He used the analytical approach in presenting the articles of the Majalla related to the leasing contract, explaining and interpreting them, and also to analyze the formulas and leasing contracts in Kuwait Turk Bank, and the comparative approach to reveal the similarities and differences between the articles of the magazine and the leasing contracts in Kuwait Turk Bank The most important results reached by the research: the prospect of Kuwait Turk Bank using the Majalla's materials in a way that is consistent with current funding demands. It also concluded that Kuwait Turk Bank's leasing contract is compatible with Islamic Sharia provisions, and that the bank, unlike the magazine, was not bound by a single school of jurisprudence, but rather chose from jurisprudential sayings what achieves the public interest considering the decisions of its Sharia Board and some international jurisprudential bodies and assemblies.