4. sınıf sosyal bilgiler dersinde tarihsel canlandırma uygulamalarının öğrencilerin empati düzeylerine etkisi
The effect of historical animation applications on students' empathy levels in 4th grade social studies course
- Tez No: 906032
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, ilkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan tarihsel canlandırma uygulamalarının öğrencilerin empati düzeylerine etkisini incelenmek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada 42 4. Sınıf öğrencisi ile 21 kişiden oluşan deney ve kontrol gruplarıyla çalışılmıştır. Deney grubu öğrencileriyle tarihsel canlandırma uygulamaları çerçevesinde planlanmış dersler 4 hafta ve haftada 2'şer saat olmak üzere toplam 8 saat işlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine ise aynı süre zarfında herhangi bir manipülasyon yapılmamış öğrenciler, MEB ders kitaplarından aynı kazanımları işlemeye devam etmiştir. Uygulama başında ve sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine Negatif ve Pozitif Yönelimli Bilişsel Duyuşsal ve Somatik Empati ölçeği uygulanmıştır. Ön ve son testlerin karşılaştırılması sonucu deney grubundaki öğrencilerin Bilişsel Empati ön test sonuçları aritmetik ortalaması 10.05, Bilişsel Empati son test sonuçları aritmetik ortalaması ise 11.12 olup ön ve son test puanları arasında p=0250,05). Somatik Empati ön test puanı aritmetik ortalaması 11.14, Somatik Empati son test puanı aritmetik ortalaması 11.19 olup ön ve son testler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p=,930>0,05). Bulunan bulgulara göre ilkokul Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan tarihsel canlandırma uygulamalarıyla derslerin işlenmesi öğrencilerinin duyuşsal ve somatik empati düzeylerine etki etmezken bilişsel empati düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the effects of historical reenactment practices used in the 4th grade primary school Social Studies course on students' empathy levels. In the research, 42 4th grade students and 21 experimental and control groups were studied. Lessons planned with the experimental group students within the framework of historical reenactment practices were taught for 4 weeks, 2 hours a week, for a total of 8 hours. As for the control group students, no manipulation was made during the same period, and they continued to study the same learning outcomes from the Ministry of Education textbooks. Negative and Positive Oriented Cognitive Affective and Somatic Empathy scale was applied to the experimental and control group students at the beginning and end of the application. As a result of the comparison of the pre- and post-tests, the arithmetic mean of the Cognitive Empathy pre-test results of the students in the experimental group was 10.05, and the arithmetic mean of the Cognitive Empathy post-test results was 11.12, and a statistically significant difference was found between the pre- and post-test scores at the significance level of p=0250.05). The arithmetic mean of the Somatic Empathy pre-test score was 11.14, the arithmetic mean of the Somatic Empathy post-test score was 11.19, and no statistically significant difference was found between the pre- and post-tests (p = 930>0.05). According to the findings, it was observed that teaching the lessons with historical reenactment practices applied in the primary school Social Studies course did not affect the affective and somatic empathy levels of the students but had a positive effect on the cognitive empathy levels.