التغير الدلالي للألفاظ العربية في اللهجة المُحَلَّمِية
Muhellami lehçesindeki Arapça kelimelerin anlam değişimi
- Tez No: 906034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED TAHA WAHBA RADWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Muhallemî Lehçesindeki Arapça Kelimelerin Anlam Değişimi" başlıklı bu çalışmada, Muhallemî lehçesinin Arapça kökenleri ve bu kelimelerde gerçekleşen anlam değişimlerinin çeşitliliği araştırılmaktadır. Bu çalışma, Muhallemî lehçesinin Fasih Arapçayla olan bağını ve kökenlerini ortaya çıkararak, bu lehçedeki kelimelerin anlam değişimlerini ve bu değişimlerin biçimlerini açıkladığı için önemlidir. Bu sayede, Muhallemî lehçesi üzerine gramer, tarih ve sosyalbilim alanlarında yapılan çalışmalara katkı sağlamaktadır. Araştırmada nitel-analitik bir yöntem izlenmiştir. Çalışmada kelimeler ve anlamlarındaki değişimler incelenmiş, Muhallemî lehçesinden yazılı ve sözlü örnekler toplanmış, bu örneklerde meydana gelen anlam değişimlerini tanımlanmış ve bu değişimlerde etkisi bulunan faktörler analiz edilmiştir. Araştırmada, Muhallemî lehçesinin Fasih Arapçaya dayandığı ve bu lehçede Fasih Arapça kökenli kelimelerin çoğunun yapı ve anlam olarak korunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Arapça kökenli birçok Muhallemî kelimesinin genelleşme, özelleşme ve anlam kayması gibi farklı anlam değişikliklerine uğradığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of the study,“Semantic Change of Arabic Words in the Mahlami Dialect,”is to examine the ways in which words with Arabic origins have changed semantically as well as the Arabic roots of the Mahlami dialect. This research is important because it highlights the relationship between the Mahlami dialect and classical Arabic language, explains the origins and roots of the Mahlami dialect, and explains the forms of word semantic change. Researchers studying the Mahlami dialect community will find this research useful in a variety of linguistic, historical, and social contexts. Using a descriptive analytical methodology, the researcher collected data on words and meaning changes, gathered spoken and written words from the Mahallami dialect, described the changes in meaning that occurred, and examined the factors that influenced the changes in meaning. The study came to several important conclusions, the most significant of which were that the Mahallami dialect's classical Arabic origins were confirmed, and the Mahallami dialect also retained a significant number of classical words that had the same structure and meaning. Additionally, many Mahallami words that had Arabic origins were subjected to semantic changes that ranged from generalization to specialization to transition.