Die analyse des werks 'Tyll' von Daniel Kehlmann als ein postmoderner historischer roman
Daniel Kehlmann'ın 'Tyll' adlı eserinin postmodern tarihsel roman olarak analizi
  1. Tez No: 906038
  2. Yazar: TAHA KARAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ARSLAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tarihi romanlar, belirli bir zaman diliminde meydana gelen olayları ve bu olaylarla bağlantılı kişileri ele alan eserlerdir. İlk kez 19. yüzyılda Walter Scott ile edebiyat dünyasına giriş yapmış ve zamanla çeşitli değişim ve gelişmelerden etkilenmiştir. Geleneksel tarihi romanlar, bilinen tarihi destekleyici ve doğrulayıcı bir yapıya sahiptir. Modern dönemde, bu türde önemli bir değişiklik olarak çoğulcu yapı ortaya çıkmıştır ve olaylar parçacıklı, bölümlerden oluşan bir yaklaşımla ele alınmaya başlanmıştır. Postmodern dönemde ise tarihi romanlarda belirgin bir değişim yaşanır. Yeni tarihselci yaklaşım, gerçekliğin ikircikli yapısına odaklanır ve hem tarih yazımı hem de tarihi roman geçmişi kesin bir olgu olarak kabul etmez. Postmodern tarihi romanlar, gerçek ve kurgu arasındaki sınırları kaldırır, yazar, okur ve metin arasında oyunlar kurar, çoğulcu bakış açısı ve parçalı anlatım teknikleri kullanır. Daniel Kehlmann'ın“Tyll”adlı romanı, postmodern tarihi romanın bu özelliklerini barındırır. Roman, kurgu ve gerçeği iç içe geçirir, mitolojik ve fantastik ögeler kullanarak yazar, okur ve metin arasında oyunlar kurar. Çoğulcu bakış açısı ve doğrusal olmayan anlatım tekniği ile tarihi olayları farklı bir perspektiften sunar. Bu çalışmada öncelikle tarihi roman türüne dair genel bir değerlendirme yapılacaktır. Türün farklı dönemlerde ele alınış biçimleri, benzerlik ve farklılıkları çerçevesinde geleneksel, modern ve postmodern tarihi roman olarak ele alınacaktır. Sonrasında postmodern tarihi romanın özellikleri serimlenecek ve Daniel Kehmann'ın“Tyll”isimli romanı postmodern tarihi bir roman olarak metinden alıntılarla çoğulcu yöntemle analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Historical novels are works that deal with the events which took place in a certain period of time and the people related to these events. It first entered the world of literature with Walter Scott in the 19th century and has been affected by various changes and developments over time. Traditional historical novels have a structure that supports and confirms the known history. In the modern period, a pluralistic structure emerged as an important change in this genre and events began to be handled with a fragmented approach. In the postmodern period, there is a significant change in historical novels. The new historicist approach focuses on the ambivalent nature of reality and both historiography and historical fiction do not accept the past as a definite fact. Postmodern historical novels remove the boundaries between fact and fiction, play games between the author, the reader and the text, and use pluralistic point of view and fragmented narrative techniques. Daniel Kehlmann's novel“Tyll”embodies these characteristics of the postmodern historical novel. The novel intertwines fiction and reality, uses mythological and fantastic elements, and plays games between the author, the reader and the text. It presents historical events from a different perspective with its pluralistic point of view and non-linear narrative technique.The way the genre is handled in different periods will be analysed as traditional, modern and postmodern historical novel within the framework of similarities and differences. Afterwards, the characteristics of the postmodern historical novel will be presented and Daniel Kehmann's novel“Tyll”will be analysed as a postmodern historical novel with quotations from the text according to pluralist theory.