Lineer olmayan fark denklemlerinin çözümlerinin tamsayı dizileriyle ilişkisi
Relationship of solutions of nonlinear difference equations to sequences of integers
  1. Tez No: 906067
  2. Yazar: GÜLTEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fark denklemleri ve fark denklem sistemleri sürekli olmayan olayların modellenmesinde ortaya çıkar. Dolayısıyla türev fonksiyonları yerine bilinmeyen fonksiyonların farkları kullanılarak ifade edilir. Fark denklem ve sistemlerinin çözümleri, çözümlerinin davranışları 2010 yılından itibaren tam sayı dizileri kullanılarak farklı bir bakış açısıyla tekrar ele alındı. Bu çalışmalarda fark denklem ve sistemlerinin çözümleri; Fibonacci, Lucas, Padovan, Tribonacci, Pell, Pell-Lucas gibi sayı dizileriyle ilişkilendirilmiştir. Tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fark denklem ve sistemleriyle ilgili genel tanım ve teoremlere yer verildi. Devamında kullanacağımız bazı tam sayı dizilerinin genel tanımları ve teoremleri verildi. İkinci bölümde, fark denklemlerinin çözümleri, fark denklem sistemlerinin çözümleri ve çözümlerin bazı tam sayı dizileriyle ilişkisi üzerine literatürde yer alan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Üçüncü bölümde, özel Riccati fark denklemlerinin balans ve Jacopsthal sayılarıyla çözümleri, iki boyutlu fark denklem sisteminin kapalı form çözümleri ve son olarak iki boyutlu fark denklem sisteminin çözümlerinin balans, Lucas-balans, Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayılarıyla ilişkisi verildi. Dördüncü bölümde, çalışmanın sonuçları ve konuya dair öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
Difference equations and systems of difference equations arise in the modelling of discontinuous phenomena and are therefore expressed using the differences of unknown functions instead of derivative functions. Since 2010, the solutions and behaviour of solutions of difference equations and systems of difference equations have been revisited from a different perspective using integer sequences. With these studies, solutions of difference equations and systems have been associated with number sequences such as Fibonacci, Lucas, Padovan, Tribonacci, Pell, Pell-Lucas This thesis consists of four chapters. In the first chapter, important points related to our subject of study and general definitions and theorems about difference equations and systems are given. In the following, general definitions and theorems of some integer sequences that we will use are given. In the second section, we give information about the studies in the literature on solutions of difference equations, solutions of systems of difference equations and the relation of solutions with some integer sequences. In the third section, solutions of special Riccati difference equations with balance and Jacopsthal numbers, closed form solutions of two-dimensional difference equation systems and finally the relation of solutions of two-dimensional difference equation systems with balance, Lucas-balance and Jacopsthal numbers are given. In the fourth section, conclusions of the study and suggestions on the subject are given.