Mizah ve toplum: Dersim mizahında travma, iktidar ve gündelik hayat
Humor and society: Trauma, power and everyday life in the humor of Dersim
- Tez No: 906069
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Mizah ve toplum ilişkisi, mizahın sosyal karakterine rağmen sosyoloji literatürünün görece az çalıştığı konulardan birisidir. Oysa günlük karşılaşmalarda, sosyal ilişkilerde mizah, önemli bir eğlence kaynağı olmasının yanı sıra toplumsal yapıya, kültürel değerlere, iktidar ilişkilerine etki eder ve bu dinamiklerden etkilenir. Bu bakımdan sosyoloji disiplini için giderek önem kazanan bir çalışma alanına dönüşmektedir. Yaşamlarımızı doğrudan etkileyen pratik ihtiyaçlara, kültürel anlam dünyasına ve birbirimizle ilişkilendiğimiz durumlara göre çok çeşitli kullanılma biçimleri olan mizah, kolektif hafızanın sonraki kuşaklara aktarımında, günlük sorunların üstesinden gelmede veya insan yaşamını derinden etkileyen katliam, kırım gibi kolektif travmaların ifade edilmesinde de önemli bir role sahiptir. Mizahın toplumsal yaşamdaki rolüne odaklanılan bu tez çalışmasında Türkiye'de dil, inanç ve gelenek gibi pek çok bakımdan özgün bir coğrafya olan Dersim toplumunun mizah geleneği, türleri ve bu geleneğin dönüşümü etnografik bir saha araştırmasıyla ele alınmaktadır. Bu yönüyle tez, hem kitlesel kıyımlara neden olmuş özgün kültürüyle bir toplumsal coğrafyanın sosyolojik dünyası ve kültürüne ışık tutmakta, hem de ilgili literatüre bu sahadan mütevazi bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite its social nature, the relationship between humor and society remains a relatively under-researched area within sociological literature. However, humor in daily encounters and social interactions not only serves as a significant source of entertainment but also influences and is influenced by societal structures, cultural values, and power relations. Therefore, it is becoming an increasingly important field of study within the discipline of sociology. Humor, with its diverse forms of usage depending on practical needs, cultural contexts, and the nature of our interactions, plays a crucial role in transmitting collective memory to future generations, coping with daily challenges, and expressing collective traumas such as massacres and genocides that deeply impact human life. This thesis focuses on the social role of humor and examines the humor tradition, types, and transformation of this tradition in the Dersim community in Turkey, a unique region in terms of language, belief, and customs, through ethnographic fieldwork. In this respect, the thesis aims to shed light on the sociological world and culture of a social geography with a unique culture that has experienced mass killings, while also making a modest contribution to the relevant literature from this field.