Determination of in vitro efficacy of Trichoderma spp. isolates against some plant pathogen fungi
Bazı bitki patojeni funguslara karşı Trichoderma spp.izolatlarının in vitro da etkinliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 906077
  2. Yazar: MOHAMMAD ANEEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Trichoderma izolatlarının Botrytis cinerea, Fusarium oxysporum, Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani ve Sclerotinia sclerotiorum gibi ekonomik açıdan önemli bazı fungal bitki patojenlerine karşı in vitro koşullarda antagonistik aktivitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2021-2022 yıllarında fungal patojenler, Konya Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Mikoloji Laboratuvarı'nın fungal kültür koleksiyonundan sağlandı. Biyolojik kontrol ajanı Trichoderma'yı izole etmek için, Konya ilinin farklı yörelerinden 100 toprak örneği toplandı. Bu örneklerden R. solani fungusu tuzak olarak kullanılarak 40 Trichoderma izolatı elde edildi. Makroskobik ve mikroskobik özelliklerine göre cins düzeyinde tanımlaması yapılan izolatlar bitki patojenlerinin in vitro radyal büyümesini engelleme yetenekleri açısından değerlendirildi. Sonuçlar izolatlar arasında değişken inhibisyon yüzdeleri gösterdi. Radyal büyümenin inhibisyonunun (PIRG) en yüksek yüzdesi %98,19 ile S. sclerotiorum'a karşı KKa-C34a, KIL-SB38a ve KBe-C51c izolatlarında gözlendi. İzolat KAl-Ma32a, B. cinerea'ya karşı %96,72'lik bir PIRG sergiledi. Ek olarak, izolat KAl-Ma25, M. phaseolina'ya karşı %86,84'lük bir inhibisyon gösterdi. KKa-C10, F. oxysporum'a karşı %76,37'lik bir PIRG gösterdi ve izolat KÇu-MM70b, R. solani'ye karşı %75,57'lik maksimum bir PIRG elde etti. KKa-C10, KÇu-MM26a, KKa-C34a, KIL-C37a, KIL-SB38a, Ka-B48, KBe-C51c ve KÇu-MM70b gibi izolatlar, in vitro koşullarda test edilen tüm patojenlere karşı genel etkinliklerine dayanarak moleküler karakterizasyon için seçildi. PCR'de gen bölgesini çoğaltmak için evrensel primerler ITS1 ve ITS4 kullanıldı. Tüm etkili izolatlar (KKa-C10, KÇu-MM26a, KKa-C34a, KIL-C37a, KIL-SB38a, Ka-B48, KBe-C51c ve KÇu-MM70b) T. harzianum'a maksimum benzerlik gösterdi ve NCBI'da bulunan diziler sırasıyla %99,68, %99,36, %99,68, %100, %99,84, %99,84, %100 ve %99,67 benzerlik yüzdeleri gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the antagonistic activity of Trichoderma species against several economically important fungal plant pathogens, including Botrytis cinerea, Fusarium oxysporum, Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani, and Sclerotinia sclerotiorum, under in vitro conditions. During 2021-2022, fungal pathogens were sourced from the Mycology Laboratory's fungal culture collection at the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Selcuk University, Konya, Turkey. To isolate the biocontrol agent Trichoderma, 100 soil samples were collected from Konya, Turkey, using R. solani as a trap. From these samples, 40 Trichoderma isolates were obtained and identified at the genus level based on their macroscopic and microscopic features. These isolates were evaluated for their ability to inhibit the radial growth of the plant pathogens in vitro. The results showed variable inhibition percentages among the isolates. The highest percentage of inhibition of radial growth (PIRG) of 98.19% was observed with isolates KKa-C34a, KIL-SB38a, and KBe-C51c against S. sclerotiorum. Isolate KAl-Ma32a exhibited a PIRG of 96.72% against B. cinerea. Additionally, isolate KAl-Ma25 showed an 86.84% inhibition against M. phaseolina, KKa-C10 showed a PIRG of 76.37% against F. oxysporum, and isolate KÇu-MM70b achieved a maximum PIRG of 75.57% against R. solani. Isolates such as KKa-C10, KÇu-MM26a, KKa-C34a, KIL-C37a, KIL-SB38a, Ka-B48, KBe-C51c, and KÇu-MM70b were selected for molecular characterization based on their overall effectiveness against all tested pathogens under in vitro conditions. Universal primers ITS1 and ITS4 were used to amplify the gene region in PCR. All the effective isolates (KKa-C10, KÇu-MM26a, KKa-C34a, KIL-C37a, KIL-SB38a, Ka-B48, KBe-C51c, and KÇu-MM70b) demonstrated maximum resemblance to T. harzianum, with sequences available in NCBI showing similarity percentages of 99.68%, 99.36%, 99.68%, 100%, 99.84%, 99.84%, 100%, and 99.67%, respectively.