Gestasyonel diyabetes mellitus tanılı hastaların doğum öncesi ve sonrası diyabet açısından taranma durumları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Pre- and post-natal diabetes screening conditions of patients diagnosed with gestational diabetes mellitus and determination of related factors
- Tez No: 906082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Diyabet, rölatif veya mutlak insülin eksikliği ya da periferik dokularda insüline karşı gelişmiş olan 'insülin direnci' sebebiyle ortaya çıkan, multisistemik tutuluma neden olan kan şekeri yüksekliği ile seyreden kronik bir metabolizma bozukluğudur. Gestasyonel diyabet (GDM) ise gebelik sırasında başlayan ya da ilk kez gebelikte fark edilen glukoz intoleransını ifade eder. Daha önce GDM tanısı olan kadınlarda doğumdan sonra tip 2 diyabet gelişme olasılığı 10 kat daha fazladır. Amerikan Diyabet Derneği, önceden GDM tanısı olanların doğumdan sonra 6 ila 12. haftalarda glukoz intoleransı açısından OGTT ile taranmasını ve yaşam boyu her 3 yılda bir diyabet açısından değerlendirilmesini önermektedir. Çalışmamızda 2019-2022 yılları arasında GDM tanısıyla takip edilen gebelerin doğum sonrası diyabet açısından taranma durumları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel desende planlanan bu çalışma hastanemiz diyabet polikliniklerinde 1.01.2019- 31.12.2022 tarihleri arasında takip edilen GDM tanılı hastaların tamamı çalışmaya dahil edilmiş olup hastalar ile birebir görüşülerek, hastane sistemi ve enabız üzerinden verilerine ulaşılarak yapılmıştır. Çalışmada araştırmacılar tarafından oluşturulan biyodemografik anket katılımcıya yöneltilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 215 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 32,5 ± 5,6 dır. Katılımcıların ortanca gebelik sayısı 3 ( min:1 max:10) tür. Katılımcıların yaklaşık yarısı (%48,4; n= 104) lise mezunu ve büyük kısmı ( %83,3; n= 179) çalışmıyor idi. Katılımcıların Diyabet Polikliniğine başvurdukları sırada %68,1 i (n=147) 3. trimester, %25,0 (n=54) 2.trimester, %6,5 (n=14) 1. trimester içinde idi. Katılımcıların %21,4 (n=46)'ünün daha önceki gebeliklerinde GDM öyküsü mevcuttu. Ailesinde DM tanısı olan katılımcı oranı %46,0 (n=99 ) dur. Katılımcıların %8,8 (n=19) inde ise PCOS mevcuttur. Katılımcıların % 72,7 si (n=157) 3,OGTT yaptırmış iken %26,9 u (n=58) OGTT yaptırmamıştır. .Katılımcıların OGTT taraması yapılmasına uygun haftada olanların oranı %14,1 (n=12) dir. OGTT yaptıran katılımcıların %8,3 ü (n=13) 50 gr ile %91,7 si (n=144) 75 gr ile OGTT yapmıştır. Katılımcıların sadece 1 ine ( n=%0,5) aile hekimi tarafından OGTT önerildiği öğrenilmiştir. Takip edilen GDM hastalarının %54,0 ix (n=116) sı sadece diyet ve yaşam tarzı değişikliği ile tedavi edilirken %46,0 (n=99) u diyet + insülin tedavisi almıştır. Katılımcıların doğum haftaları incelendiğinde %38,1 inin (n=82) 38 haftalık,%36,7 (n=79)'nun ise 39 haftalık doğum yaptığı görülmüştür. Doğum haftaları dikkate alındığında katılımcıların % 7,9'u (n=17) preterm %92,1'i (n=198) miadında doğum yapmıştır. Katılımcıların %27,4 (n=59) ü normal spontan yol ile doğum yapmış iken sezeryanla doğum yapan katılımcı oranı %72,6 (n=156) dır. Katılımcıların bebeklerinin ortalama doğum kilosu;3435,0 ±514,8 gr dır. Katılımcıların %8,8 (n=19) unun makrozomik bebeği olduğu görülmüştür. Doğum sonrasında katılımcıların bebeklerinin %9,3 ü (n=20) yoğun bakım desteğine ihtiyaç duymuşken bir tanesi doğum sonrası ex bir tanesi de ölü doğmuştur. Katılımcıların %47,9 (n=102) si kayıtlı olduğu aile hekimine düzenli takibe gitmemiştir. Gebeliği sırasında OGTT yaptıran katılımcıların %7,9 (n=3) unda DM,%23,7 (n=9) sinde ise prediyabet gelişmiştir. Doğum sonrası OGTT taraması yaptıranların %16,1 (n=9) DM, %30,4 (n=17) ünde ise prediyabet gelişmiştir. Gebeliği sırasında OGTT yaptırmayanların %31,8 (n=7) ine DM, %36,4 (n=8) üne ise prediyabet tanısı konmuştur. Sonuç: Çalışmamızda GDM tanısıyla takip edilen gebelerin retrospektif değerlendirmesinde hatırı sayılır bir grubun gebeliğinde OGTT yaptırmadığı ve OGTT önerilen kişiler arasında yalnızca bir kişiye aile hekimi tarafından OGTT önerildiği sonucuna ulaştık. Yine doğum sonrası taranma durumlarına baktığımızda katılımcıların yarıdan fazlası doğum sonrası OGTT yaptırmamıştır. Postpartum OGTT yaptıranların ise %16,1 inde (n=9) DM, %30,4 (n=17) ünde ise prediyabet gelişmiştir. Taranma durumları bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de istenilen düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
Aim:Diabetes is a chronic metabolic disorder that occurs due to relative or absolute insulin deficiency or“insulin resistance”to insulin in peripheral tissues, resulting in high blood sugar that causes multisystem involvement.Gestational diabetes (GDM) refers to glucose intolerance that begins during pregnancy or is noticed for the first time during pregnancy.Women with a previous diagnosis of GDM are 10 times more likely to develop type 2 diabetes after birth.The American Diabetes Association recommends that those with a previous diagnosis of GDM be screened for glucose intolerance with OGTT at 6 to 12 weeks after birth and be evaluated for diabetes every 3 years throughout life.Our study aimed to examine the screening status of pregnant women who were followed up with a diagnosis of GDM between 2019 and 2022 for postpartum diabetes and related factors. Materials and Methods: This study, planned in a cross-sectional pattern, included all patients diagnosed with GDM who were followed up in the diabetes outpatient clinics of our hospital between 1.01.2019 and 31.12.2022, and was conducted by interviewing the patients one-on-one and accessing their data through the hospital system and enabız.In the study, a biodemographic questionnaire created by the researchers was directed to the participant. Results:215 people were included in the study.The average age of the participants is 32.5 ± 5.6 years.The median number of pregnancies of the participants is 3 (min: 1 max: 10).Approximately half of the participants (48.4%; n= 104) were high school graduates and most of them (83.3%; n= 179) were not working.Approximately half of the participants (48.4%; n= 104) were high school graduates and most of them (83.3%; n= 179) were not working. When the participants applied to the Diabetes Polyclinic, 68.1% (n=147) were in the 3rd trimester, 25.0% (n=54) were in the 2nd trimester, and 6.5% (n=14) were in the 1st trimester. 21.4% (n=46) of the participants had a history of GDM in previous pregnancies.The rate of participants with a family history of DM is 46.0% (n=99). PCOS was present in 8.8% (n=19) of the participants. While 72.7% (n=157) of the participants had a 3rd OGTT, 26.9% (n=58) did not have an OGTT.The proportion of participants who were in the appropriate week for OGTT screening was 14.1% (n=12). Of the participants who had OGTT, 8.3% (n=13) had OGTT with 50 g and 91.7% (n=144) had OGTT with 75 g.It was learned that only 1 of the participants (n=0.5%) was recommended OGTT by their family physician. While 54.0% (n=116) of the GDM patients followed were treated with diet and lifestyle changes alone, 46.0% (n=99) received treatment with diet + insulin.When the birth weeks of the participants were examined, it was seen that 38.1% (n = 82) gave birth at 38 weeks, and 36.7% (n = 79) gave birth at 39 weeks. Considering birth weeks, 7.9% (n=17) of xi the participants gave birth preterm and 92.1% (n=198) gave birth at term.While 27.4% (n=59) of the participants gave birth by normal spontaneous delivery, the rate of participants who gave birth by cesarean section was 72.6% (n=156). The average birth weight of the participants' babies is 3435.0 ± 514.8 g.While 9.3% (n=20) of the participants' babies required intensive care support after birth, one was born postnatally and one was stillborn.Of the participants who had OGTT during pregnancy, 7.9% (n=3) developed DM and 23.7% (n=9) developed prediabetes. Of those who had postnatal OGTT screening, 16.1% (n=9) developed DM and 30.4% (n=17) developed prediabetes.Of those who did not have an OGTT during pregnancy, 31.8% (n=7) were diagnosed with DM and 36.4% (n=8) were diagnosed with prediabetes. Conclusion: In our study, in the retrospective evaluation of pregnant women followed up with a diagnosis of GDM, we concluded that a significant group did not have an OGTT during their pregnancy, and among those for whom OGTT was recommended, only one person was recommended OGTT by the family physician. Again, when we look at the postnatal screening status, more than half of the participants did not have a postnatal OGTT.Of those who had postpartum OGTT, 16.1% (n=9) developed DM and 30.4% (n=17) developed prediabetes. Screening conditions are not at the desired level in our country, as in the rest of the world.