Gestasyonel diyabet öyküsü olan hastaların postpartum metabolik sonuçları ve ilişkili faktörler
Postpartum metabolic outcomes and related factors of the pati̇ents wi̇th hi̇story of gestati̇onal melli̇tus
- Tez No: 645096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) öyküsü olan kadınlarda, erken ve geç postpartum dönemde glisemik anormallik oranı ve ilişkili faktörleri değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaş arasında, 24-28. haftada tek basamaklı ya da iki basamaklı yaklaşımla GDM tanısı konmuş ve doğum yapmış olan 152 kadın alındı. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, vücut kitle indeksi(VKİ), uygulanan diyabet (DM) tedavisi, doğum tipi, bebeğin doğum kilosu, açlık plazma glukozu (APG), lipid parametreleri, açlık insülin ve HbA1c seviyeleri ile oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonuçları dosyalarından kaydedildi. Ayrıca postpartum 4-12. hafta ile 1. yılda VKİ, APG, lipid parametreleri, açlık insülin, HbA1c seviyeleri ölçüldü ve 75 gram OGTT yapıldı. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 31,86±6,096 ve VKİ 26,23±3,67kg/m2 idi. Postpartum erken dönemde (4-6. hafta) 75 g OGTT sonrası %70,4 normal glukoz toleransı (NGT), %25 preDM (BAG/BGT) ve %4,6 DM, geç dönemde (1. yıl) ise %48,0 oranında NGT, %45,4 preDM ve %6,6 DM saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim was to investigate the early and late postpartum glycemic abnormalities and related factors in women with history of gestational diabetes mellitus (GDM). Material and method: Study involved 152 GDM women between 18-40 years old that diagnosed either one or two step oral glucose tolerance test at 24-28 weeks. Socio-demographic characteristics, body mass index (BMI), diabetes (DM) treatment, delivery type, baby's birth weight, fasting plasma glucose (FPG), lipid parameters, fasting insulin and HbA1c levels, and oral glucose tolerance test (OGTT) results of the participants were recorded from their files. Additionally BMI, FPG, lipid parameters, fasting insulin, HbA1c levels were measures and OGTT was performed between 4-12 weeks and then first year after delivery. Findings: Mean age and BMI of the participants were 31,86±6,096 and 26,23±3,67kg/m2 respectively. In the early postpartum period (4-6 weeks) after 75-g OGTT, 70.4% normal glucose tolerance (NGT), 25% preDM (BAG / BGT) and 4.6% DM were detected, in the late period (1st year) 48% NGT, 45.4% preDM and 6.6% DM were detected.