Decoding the mystery of native-like fluency: An insightful examination of shared traits and techniques in English language acquisition
Anadil benzeri dil akıcılığının gizeminin çözümlenmesi: İngilizce dil ediniminde ortak yaklaşımlar ve tekniklerin derinlemesine bir tetkiki
  1. Tez No: 906099
  2. Yazar: SADETTİN YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK EDA HANCI AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İngilizce öğrenenlerin çoğunluğu hedef dilde orta seviyenin ötesine geçemezken, sadece belli bir azınlık, anadiline benzer telaffuz ve akıcılığa sahip iletişimsel bir yeterlilik geliştirebilmektedir. Haliyle, sahip oldukları eğitimin arka planına bakılmaksızın, dil öğrenenler arasında İngilizce yeterliliğindeki bu tür bir çeşitliliğe ve farklılığa neden olan özgün vasıfları ortaya çıkarmak ilgi çekici olacaktır. Bu nedenle, bu araştırma çalışması, (a) anadil benzeri telaffuz ve akıcılığa sahip ileri düzey İngilizce öğrenenlerin duygusal, tutumsal ve motivasyonel gelişimine ilişkin ortak özelliklerini ve (b) İngilizce öğrenme yolculukları boyunca kullandıkları ve geliştirme eğiliminde oldukları İngilizce dil öğrenme tekniklerini araştırmayı ve ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, İngilizce dilini öğrenme ve öğretme açısından ortak uygulamalarının olası etkilerini de araştırmayı hedeflemektedir. Hangi belirgin niteliklerin, koşulların ve durumların, dil öğrenenlerin yeterlilik seviyelerinde böylesine net bir varyasyona neden olduğunu derinlemesine idrak etmek için vaka çalışması yaklaşımına sahip nitel bir araştırma benimsenmiş ve yürütülmüştür. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme modeliyle toplanmış, veri analizi ise katılımcıların doğrudan alıntılarına dayalı olarak anlamsal dilsel kodlama sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, anadil benzeri telaffuz ve akıcılığa sahip İngilizce öğrenenlerin paylaştığı ortak özellikleri ortaya koymaktadır. İlk bulgu, tüm katılımcıların otonom olarak iştirak ettikleri eğlenceli aktivitelerle İngilizceyi kullanmaktan keyif aldıklarını ve gerekli çabayı gönüllü olarak gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. İkinci olarak, katılımcıların hepsi İngilizce yeterliliklerini kazandıkça, İngilizce becerilerine ilişkin daha yüksek öz-yeterlik inançları geliştirmişler ve ilgili başarılarını ve gelişmelerini fark etmişlerdir. Son olarak, tüm katılımcılar, dil öğrenme teknikleri olarak, İngilizce dijital içerikler aracılığıyla teknolojiden yararlanmış ve teknolojiyi kullanarak, ana dili İngilizce olan veya ana dili İngilizce olmayan kişilerle şahsen veya çevrimiçi platformlar aracılığıyla İngilizce konuşma ve sohbet etme fırsatları aramışlardır. Bu araştırma çalışması kapsamında, katılımcıların bireysel farklılıkları ve motivasyon eğilimleri aracılığıyla ortaya koydukları ortak duyuşsal tepkiler, geliştirdikleri yetenek ve inançlar ile İngilizce öğrenme yolculukları sırasında kullanmayı seçtikleri teknikler,dil ile ilgili ortak bir kalıp ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, yüksek düzeyde başarılı dil öğrenenler, dil öğrenme yolculukları sırasında önemli bireysel ve davranışsal özellikleri paylaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The majority of English language learners (ELLs) fail to go beyond the intermediate level in the target language while only a minority develop a communicative competence with native-like pronunciation and fluency. It is enticing to uncover what unique traits bring out a diverse proficiency variation among learners regardless of the background education they are exposed to. Therefore, this research study aims to (1) discover and explore (a) the common characteristics regarding the affective, attitudinal, and motivational development of highly-accomplished ELLs with native-like pronunciation and fluency and (b) English language learning techniques that they tend to develop and employ during their English language learning journeys, and (2) investigate the implications of their shared practices in terms of English language learning and teaching. A qualitative research study with a case study approach has been used and conducted to gain an in-depth understanding of what distinctive qualities, conditions, and circumstances can cause an explicit contrastive variable in language learners' proficiency levels. The data was collected with a semi-structured interview model while the data analysis was conducted via a semantic linguistic coding system regarding the participants' direct quotes. The findings reveal the common characteristics that ELLs with native-like pronunciation and fluency share. The first finding uncovered the fact that all the participants enjoyed using English through fun activities that they autonomously engaged in, and they put in the necessary effort voluntarily. Secondly, they developed higher self-efficacy beliefs concerning their skills in English as they gained competency in English, and they recognized their achievements and improvements. Finally, all the participants benefitted from technology through digital contents in English and sought opportunities to speak to either native or non-native speakers of English in person or via online platforms through technology use as language learning techniques. In this study, the common affective responses the participants revealed through their individual differences and motivational tendencies, the abilities and beliefs that they developed along with the techniques that they chose to adopt during their English language learning journeys have brought out a common linguistic pattern. Thus, highly accomplished language learners share significant personal and behavioral traits during their language learning journeys.