Neo-liberal identity politics in military and foreign affairs: from a uni-polar to multi-polar world
Tek kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya geçişte neo-liberal kimlik siyasetinin askeri ve dış işlere etkisi
  1. Tez No: 906101
  2. Yazar: SARP SİNAN HACIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Neo-liberal kimlik siyaseti ya da popular kültürde bilindiği karşılığıyla woke siyaseti, Batı kamuoyundaki diskuru altüst eden bir kültür savaşı başlatmıştır. Bu kültür savaşı medyayı, şirketleri, ve devlet kurumlarını kökünden değiştirmiş, ülkelerin dış politika stratejilerini derinden etkilenmiştir. Batı'da büyük tartışmalara yol açan kültürel trendlerin arka planını ve ordular üzerindeki etkilerini incelemek adına bir ihtiyaç doğmuştur. Çalışmada bu kültürel trendlerin teorik çerçevesi olarak Eleştirel Kuram üzerine yoğunlaşılmıştır. Özellikle Eleştirel Irk Kuramı'nın (CRT) ortaya çıkmasıyla Batı'daki sol hareketlerin ideolojik merkezi sınıf temelli mücadeleden kimlik temelli mücadeleye evrilmiştir. Çalışmanın kapsadığı dönem, kimlik temelli sol hareketlerin büyüdüğü ve Çok kutuplu Dünya Düzeni'nin ilk adımlarını attığı 2011 yılıyla başlamaktadır. Sosyal medyanın getirdiği bireysel kültür sonucu Batı'daki kurumlarda CRT etkisi altında değişim süreci başlamıştır.Araştırma, ABD'de ve Birleşik Krallık'ta son 15 yılda ortaya çıkan askere alım krizinin kimlik siyaseti ve propaganda ile ilişkisini incelemiştir. Tematik analiz sonucu, kimlik politikalarının krizde az miktarda etkisinin görüldüğü, ancak ana sebeplerin, ekonomi, bireyselcilik ve önceki askeri müdahaleler olduğu ortaya çıkmıştır. Çeşitliliğin ordulara katkı sağladığı bilinmesine rağmen CRT gibi ideolojilerden kaynaklanan politikalar, karar alıcıları liyakat yerine kimlik temelli alımlara itmiş, böylece orduların kabiliyetleri zarar görmüştür. Son olarak, bu trendlerin ABD dış politikasına etkisi geleneksel değerler vurgusu yapan Doğu milletleri karşısında tamamen negatif yönde olmuştur.“Özgürlük ve işçi hakları”çatışmasında temellenen ilk Soğuk Savaş'a karşı yeni Soğuk Savaş'ın kültürel çatışması“kimlik ve geleneksel değerler”üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of neo-liberal identity politics, or with its more popularized use in the West“woke politics”, caused a culture war that stormed the public discourse. This Culture War has shaped media, corporations and many governmental institutions. Political tensions generated by these changes created the need for a study to see where these cultural trends come from and how the changes it brought has affected military and foreign policy of the respective nations. This study explored the theoretical framework of these cultural trends which relies on the school of thought known as Critical Theory. The study recognized how the Western leftist rhetoric was shaped into a less class-based but more identity-based approach together with CRT. Studies scope has been shaped by how CRT got popular around the same time as the emergence of the Multipolar World Order. The study investigated the discussions regarding military recruitment crisis in U.S and U.K military and its relationship with woke policies and propaganda. Using thematic analysis, the study concluded that there is a minor effect of woke policies over distrust against the military. The more prominent reasons behind the crisis are economy, recent military interventions, and individualist culture. Despite the benefits of a diverse military force, policies that originated from CRT pushed decision-makers to abandon merit-based picking, which has diminished the capabilities of the armed forces. Lastly, study concluded that integration of these cultural trends to foreign policy had a negative effect on U.S influence globally. Compared to the“liberty versus emancipation of workers”premise of the previous Cold War, New Cold War in the Multipolar era between East and the West has a new defining premise;“identity politics versus traditional values”.