Turkish attitudes towards the US-led invasion of Iraq in 2003 Neoliberal, Neorealist & Foreign Policy Analysis
2003'te ABD öncülüğündeki Irak işgaline yönelik Türk tutumları Neoliberal, Neorealist ve Dış Politika Analizi
  1. Tez No: 968281
  2. Yazar: TARIK BAŞBUĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Gregorio Bettiza
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, 2000'lerin başında Türk-Amerikan ilişkilerinin kötüleşmesini, özellikle de Türkiye'nin 2003 Irak işgali sırasında ABD birliklerinin Türk topraklarını kullanmasına izin verecek olan 1 Mart kararını reddetmesini incelemektedir. Türkiye, Soğuk Savaş'tan bu yana Batı ittifaklarına katkıda bulunarak, NATO operasyonlarını destekleyerek ve bölgesel güvenlik girişimlerinde iş birliği yaparak ABD'nin uzun süredir stratejik müttefiki olmasına rağmen, ABD liderliğindeki İkinci Körfez Savaşı'na katılmayı reddetmiştir. Çalışma, uluslararası, jeopolitik ve iç meselelerin etkileşimini analiz ederek Türkiye'nin iş birliği yapmamasının altında yatan temel faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Neoliberal ve neorealist uluslararası ilişkiler teorilerinin yanı sıra dış politika analizinden de yararlanan tez, Türkiye'nin kararının NATO, Avrupa Birliği (AB) veya Birleşmiş Milletler (BM) ile kurumsal uyumdan ziyade, jeopolitik çıkarları ve iç karar alma süreçleri - siyasi partilerin, kamuoyunun ve ordunun pozisyonları dahil - tarafından şekillendirildiğini savunmaktadır. Türkiye'nin güvenlik endişelerini, bölgesel hesaplarını ve iç siyasi aktörlerin etkisini inceleyen bu araştırma, geleneksel bir ABD müttefikinin Irak Savaşı'na tepki olarak nasıl temkinli bir özerklik pozisyonu benimsediğini vurgulayarak, uluslararası ilişkilerde ittifak siyaseti ve karar alma süreçlerindeki daha geniş dinamikleri ortaya koymaktadır. Sonuç olarak tez, neorealist ve dış politika perspektiflerinin, neoliberal yaklaşımlara kıyasla Türkiye'nin kararını daha kapsamlı bir şekilde açıkladığını ileri sürmektedir. Bu tez, ABD-Türkiye ilişkilerindeki kritik anlarda uluslararası ve yerel faktörlerin Türk dış politikasını şekillendirmede nasıl etkileşimde bulunduğunun daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the deterioration of Turkish–American relations in the early 2000s, with particular attention to Turkey's rejection of the March 1 resolution that would have allowed US troops to use Turkish territory during the 2003 invasion of Iraq. Although Turkey had been a longstanding strategic ally of the United States since the Cold War—contributing to Western alliances, supporting NATO operations, and cooperating in regional security initiatives—it declined to participate in the US-led Second Gulf War. The study seeks to identify the underlying factors behind Turkey's non-cooperation by analysing the interplay of international, geopolitical, and domestic considerations. Drawing on neoliberal and neorealist theories of international relations, as well as foreign policy analysis, the thesis argues that Turkey's decision was shaped less by institutional alignment with NATO, the European Union (EU), or the United Nations (UN), and more by its geopolitical interests and domestic decision-making processes—including the positions of political parties, public opinion, and the military. By examining Turkey's security concerns, regional calculations, and the influence of internal political actors, this research highlights how a traditional US ally adopted a position of cautious autonomy in response to the Iraq War, thereby revealing broader dynamics in alliance politics and decision-making in international relations. Ultimately, the thesis contends that neorealist and foreign policy perspectives provide a more comprehensive explanation of Turkey's decision than neoliberal approaches. It contributes to a deeper understanding of how international and domestic factors interact in shaping Turkish foreign policy during critical moments in US–Turkey relations.