Frp donatılı derin betonarme kirişlerin yük ve sehim değerlerinin modellenmesi
Modeling of the load and deflection response of concrete deep beams reinforced with Frp bars
- Tez No: 906147
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapı sektörü teknolojik gelişmelerle birlikte aynı doğrultuda gelişim sergilemektedir. Bu gelişmeler sayesinde her geçen gün yeni tasarımlar ile tanışmaktayız. Bu tasarımlara FRP (Fiber Reinforced Polymer yani Lif Takviyeli Plastik) kompozitlerini örnek olarak gösterebiliriz. Korozyona karşı dirençli olması, çekme dayanımının yüksek olması ve kimyasal maddelere karşı direnç göstermesi gibi bir çok faydasından dolayı yapı sektöründe oldukça tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Bu çalışmada FRP çubuklar yardımı ile uzunlamasına güçlendirilen 53 adet basit mesnetli derin kirişlerin nihai aşamadaki yük ve orta açıklık sapması hesaplanmıştır (bu analiz literatürde 4 numaralı referansta sunulan makaleden elde edilmiştir). Bölüm 7'de, FRP RC derin kirişlerin yük ve sapması için yeni formüller önerilmiş (denklem 59 ve 71) ve bu formüller, sembolik bir regresyon programı olan Eureqa kullanılarak türetilmiştir. Önerilen formüller, mevcut literatürdeki diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre, önerilen yeni formüllerin gerçek hayattaki uygulanabilirliğinin diğer çalışmalara kıyasla daha yüksek olduğu ve daha doğru sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is developing in the same direction with technological developments. Thanks to these developments, we meet new designs every single day. Examples for these designs are FRP (Fiber Reinforced Polymer) composites can be shown. It has become a highly preferred material in the construction sector due to its many benefits such as being resistant to corrosion, having high tensile strength and showing resistance to chemicals. In this study, the load and deflection at the midpoint of the span for 53 simple deep beams, reinforced longitudinally with FRP rods, were calculated (this analysis was derived from the research presented in reference number 4 in the literature). In section 7, new formulas suggested (equation 59 and 71) for load and deflection of RC deep beams with FRP and those formulas were derived using Eureqa, which is a symbolic regression program. The suggested formulas are compared with other methods in the existing literature. According to the comparison results, it has been determined that the real-life applicability of the suggested new formulas are higher and gives more accurate results compared to other studies.