Ağrı ili organik tarım potansiyelinin belirlenmesi üzerinebir araştırma
A research on determining the organic farming potentialof Ağrı province
  1. Tez No: 906179
  2. Yazar: HARUN SOLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarımsal üretimde kimyasal içerikli girdi kullanımın her geçen gün artması, organik tarımsal üretimi çağımızın en önemli konularından birisi haline getirmektedir. Türkiye'de önemli bir tarım potansiyeline sahip olan Ağrı İli'nin bakir topraklara sahip olması; tarımsal üretimde kimyasalların yoğun kullanılmaması ve son yıllardaki göçler sebebiyle tarımsal faaliyet kaynaklarının üzerinde bulunan insan baskısının giderek azalması gibi hususlar, organik tarım gerçekleştirmek isteyen üretici ve işletmeciler için son derece uygun bir zemin sunmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, Ağrı İl'inde organik faaliyet için gerçekten de böyle bir zeminin oluşup oluşmadığını araştırmak ve ilin organik tarım potansiyelini belirlemektir. Araştırmanın veri setini, Türkiye İstatistik Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü verileri oluşturmaktadır. Ağrı ve bölgesinde organik olarak sürdürülen tarımın yapılabilirliğinin ortaya konulması amacıyla 5 madde üzerinde durulmuştur. Bunlar; Ağrı İlinde bulunan üreticilerin yapısı, organik tarımın gerçekleştirilemeyeceği arazilerin il içerisinde kapladığı alanın büyüklüğü, seçilmiş bazı organik ürünlerin üretilmesi ile elde edilebilecek gelir miktarı, üretimde kimyasal içerikli gübrelerin ve ilaçların kullanım miktarı ile beşeri ve tarımsal altyapıdır. Araştırma sonuçlarına göre, il içerisinde bulunan işletmeci ve üreticilerin dünya üzerinde bulunan üretim faaliyetine paralel olarak, aile bireylerinden oluşan, aile tipi olarak adlandırılan üreticilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir modelden bahsetmek mümkündür. İl içerisinden büyük sanayi tesislerinin bulunma oranı son derece az ve tarım arazilerine uzaktır. Buna göre, organik tarım mevzuatı dikkate alındığında organik üretim yapılamayacak arazi oranının tarım yapılabilir arazisi içerisindeki payının çok düşük olduğu belirlenmiştir. İlde üretim yapılan alanın sadece %8,16'sında gübreleme yapıldığı ve bu alanın sadece %0,11'inde ilaç kullanıldığı belirlenmiştir. İlin beşeri ve sosyal sermaye durumu incelendiğinde ise işletmeci ve üreticilerin oluşturduğu aile tipi işletmeciliğin yapısında az da olsa bir zayıflık olduğu, kalifiyeli eleman ve işgücü ihtiyacının karşılanmasında herhangi bir eksikliğin olmadığı tespit edilmiştir. Organik faaliyetlerin önündeki en büyük engelin birlikte hareket eksikliğidir. Bu sorun, yatırımcıların bölgeye çekilmesi ve organik tarım işletmecileri ile bir araya gelinmesiyle çözülebilir. Ayrıca, devlet teşvikleri ve yerel idarelerin organik tarım üretimini teşvik etme ve etkili destekleme politikalarının uygulanmasıyla organik tarıma geçiş sürecinde yaşanılan yüksek maliyetlerin en aza indirilmesi önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in the use of chemical-containing inputs in agricultural production makes organic agricultural production one of the most important issues of our age. The province of Ağrı, which has important agricultural potential in Turkey, has untouched lands; Issues such as the intensified use of chemicals in agricultural production and the gradual reduction of human pressure on agricultural activity resources due to migrations in recent years provide an extremely suitable basis for producers and operators who want to realize organic agriculture. The aim of this study is to investigate whether such a ground is indeed formed for organic activity in Ağrı Province and to determine the organic agriculture potential of the province. The data set of the research consists of the data of the Turkish Statistical Institute, the Ministry of Agriculture and Forestry and the General Directorate of Highways. In order to reveal the feasibility of organic agriculture in Ağrı and its region, 5 items were emphasized. These; The structure of the producers in the province of Ağrı, the size of the area covered by the lands where organic agriculture cannot be carried out in the province, the amount of income that can be obtained from the production of some selected organic products, the amount of use of chemical fertilizers and pesticides in production, and human and agricultural infrastructure. According to the results of the research, it is possible to talk about a model that is formed by the producers and producers in the province, which are called family type, in parallel with the production activities in the world. The rate of large industrial facilities in the province is extremely low and far from agricultural lands. Accordingly, considering the organic agriculture legislation, it has been determined that the share of the land where organic production cannot be made in the arable land is very low. It was determined that only 8.16% of the production area in the province was fertilized and pesticides were used only in 0.11% of this area. When the human and social capital situation of the province is examined, it has been determined that there is a slight weakness in the structure of the family-type business created by the operators and producers, and there is no deficiency in meeting the need for qualified personnel and workforce. The biggest obstacle to organic activities is the lack of joint action. This problem can be solved by attracting investors to the region and coming together with organic agricultural operators. In addition, it will make significant contributions by minimizing the high costs experienced during the transition to organic agriculture, with government incentives and the implementation of effective support policies and incentives for organic agriculture production by local administrations.