Şeker pancarı (Beta vulgaris L.) ekim alanlarında görülen yabancı otların belirlenmesi ve uygulanan kontrol yöntemlerinin araştırılması: Ağrı ili örneği
Determination of weeds in sugar beet (Beta vulgaris L.) cultivation fields and investigation of applied control methods: A survey study in Ağrı
- Tez No: 832146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Tarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 2022 yılında Ağrı ili şeker pancarı ekim alanlarında bulunan yabancı ot türleri, rastlama sıklıkları, yoğunlukları ve bölge çiftçilerinin yabancı ot sorunlarını çözmedeki yaklaşımlarını, mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında 50 şeker pancarı ekim alanlarında surveyler yapılmıştır. Ayrıca şeker pancarı üretimi yapan 100 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; şeker pancarı ekim alanlarında 1 parazit, 1 dar yapraklı ve 11 geniş yapraklı olmak üzere 13 familyaya ait toplamda 40 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Tespit edilen bu familyalar içinde en fazla yabancı ot sayısına; Poaceae (11 tür), Asteraceae (8 tür) ve Brassicaceae (7 tür) familyaları sahip olmuştur. Rastlama sıklıkları en yüksek yabancı ot türleri sırasıyla; Chenopodium album L. (%92), Amaranthus retroflexus L. (%86) ve Convolvulus arvensis L. (%80) olmuştur. Yoğunlukları en yüksek yabancı otlar ise, C. album L. (2,82 adet/m2), C. arvensis L. (2,15 adet/m2) ve A. retroflexus L. ( 1,86 adet/m2) olmuştur. Yapılan anket sonucunda; çiftçilerin %82'si şeker pancarı ekim alanlarında en büyük sorunun yabancı otlar olduğunu ve %75'i tarlalarda yabancı otun çok yoğun olduğunu ifade etmişlerdir. Şeker pancarı ekim alanlarında en fazla yoğunlukta bulunan yabancı ot türlerinin C. arvensis L. (%86), C. album L. (%72) ve A. retroflexus L. (%70) olduğunu belirtmişlerdir. Ankete katılım gösteren çiftçilerin çoğunluğu yabancı otlara karşı mekanik mücadele yaptıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca çiftçilerin kullandıkları herbisitlerin Convolvulus arvensis L (%26), Polygonum spp. (%18) ve Sinapis arvensis L. (%14) yabancı ot türlerine tam olarak etki etmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the weed species, frequency and density of the sugar beet cultivation areas in Ağrı province in 2022, and the approaches of the regional farmers in solving the weed problems, and their control methods. Within the scope of the study, surveys were made in 50 sugar beet fields. In addition, a face-to-face survey was conducted with 100 farmers producing sugar beet. In the results of study; a total of 40 weed species belonging to 13 families, including 1 parasite, 1 narrow-leaved and 11 broad-leaved, were detected in sugar beet cultivation areas. The highest number of weeds among these identified families were found as; Poaceae (11 species), Asteraceae (8 species) and Brassicaceae (7 species) families. Weed species with the highest frequency rates were; Chenopodium album L. (92%), Amaranthus retroflexus L. (86%), and Convolvulus arvensis L. (80%) respectively. The weeds with the highest densities were Chenopodium album L. (2.82 pieces/m2), Convolvulus arvensis L. (2.15 pieces/m2) and Amaranthus retroflexus L. (1.86 pieces/m2). As a result of the survey; 82% of the farmers stated that the biggest problem in sugar beet cultivation areas is weeds and 75% stated that weeds are very dense in the fields. They stated that the weed species with the highest density in sugar beet cultivation areas were Convolvulus arvensis L. (86%), Chenopodium album L. (72%), Amaranthus retroflexus L. (70%). The majority of the farmers who participated in the questionnaire stated that they use mechanical control methods against weeds. In addition, the respondent were stated that the herbicides used did not fully control Convolvulus arvensis L (26%), Polygonum spp. (18%) and Sinapis arvensis L. (14%) weed species.