Öğretmenlerin sınıf içi lider öğretmenlik becerilerine ilişkin algılarının incelenmesi- Mersin ili Akdeniz ilçesi örneği
Investigation of teachers' perceptions of classroom leader teaching skills- the case of Akdeniz district of Mersin province
  1. Tez No: 906195
  2. Yazar: ŞİFA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Mersin İli Akdeniz İlçesinde görev yapan öğretmenlerin sınıf içi lider öğretmenlik becerilerine ilişkin algılarının belirlenmesi amacı ile tarama modelli araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Yapılan örneklem büyüklüğü hesabında 1137 öğretmene ulaşılması gerektiği belirlenmiş ve ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak bilgi formu ve“Sınıf İçi Lider Öğretmenlik Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma), Kolmogorov Smirnov testi, bağımsız gruplarda t testi, One Way Anova ve Kruskall Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğu erkek (%62,6), lisans mezunu (%86,1)'dur. Ayrıca çoğu öğretmen öğretmenlik beceri düzeyinin çok iyi (%69) ve 11 yıl ya da üzeri mesleki deneyime sahip (%75,8) olduğunu ifade etmiştir. Branşlara göre dağılımda en yüksek oranda sınıf öğretmenlerinin bulunduğu belirlenmiştir (%27,2). Öğretmenlerin yaklaşık yarısı gönüllülük çalışmalarına (%48,5), çok az bir kısmı sosyal faaliyetlere (%8,5) katılmadığını belirtmiştir. Öğretmenlerin sınıf içi lider öğretmenlik becerilerini algılama durumlarının yüksek olduğu (162,20 ± 18,85) ve eğitim durumu, mesleki kıdem, branş, sosyal faaliyetlere ve gönüllü çalışmalara katılma sayılarına göre değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışmaya alınan öğretmenlerin sınıf içi lider öğretmenlik beceri algılarının bazı değişkenlere göre değiştiği belirlenmiştir. Bu nedenle özellikle belirlenen bu değişkenlere sahip öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve lider öğretmenlik becerilerinin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a survey model research to determinate the perceptions of teachers working in Akdeniz District of Mersin Province regarding their classroom leadership skills. The population of the study consisted of teachers working in primary, secondary and high schools affiliated to the Provincial Directorate of National Education. In the sample size calculation, it was determined that 1137 teachers should be reached and 1137 teachers were reached. An information form and the“Perception of Classroom Leadership Scale”were used as data collection tools. Number, percentage, mean and standard deviation were used in descriptive statistical methods. Data were evaluated with descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov test, t test in independent groups, One Way Anova and Kruskall Wallis test. Tukey was used for further analysis. The majority of the teachers were male (62.6%) and had a bachelor's degree (86.1%). In addition, most teachers stated that their teaching skill level was very good (69%) and that they had 11 years or more of professional experience (75.8%). In the distribution according to branches, it was determined that the highest proportion of classroom teachers (27.2%). Approximately half of the teachers stated that they did not participate in volunteering activities (48.5%) and very few of them did not participate in social activities (8.5%). It was determined that teachers' perception of classroom leadership skills was high (162.20 ± 18.85) and varied according to educational status, professional seniority, branch, number of participation in social activities and volunteer work. As a result, it was determined that teachers' perceptions of in-classroom teacher leadership skills varied according to some variables. Therefore, it is recommended that teachers with these variables should be informed and their teacher leadership skills should be increased.