Semitik dinlerde yaratılış inancı ve evrim teorisi açısından insanın tarihine bir bakış
A look at human history from the perspective of creation belief and evolution theory in semitic religions
- Tez No: 906194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇİNPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Evrenin ve insanın kökeni, insanlığın tarihi boyunca en çok merak edilen konularından biri olmuştur. Dinlerdeki yaratılış anlatılarının bazı ortak noktaları olmakla birlikte her dinin kendine özgü bir yaratılış teması bulunmaktadır. Yaratılışta Tanrı ya da Tanrıların önemi, evrenin ve insanın yaratılmasında kötü varlıkların etkisi, insanın yaratılışında erkeğin önceliği, cennetten kovulma sürecinde kadının rolü dinlerde yaratılış konusunda benzerlik gösteren konulardır. Yaratılışta su faktörü, kötü varlıklar alemi, ilk insanın yaratılışı gibi konular ise daha spesifik ve dinlere özgü sayılabilecek motiflerdir. Semitik Dinlerin yaratılış inançları birbirine oldukça benzerdir. Yahudilikte Tanrı'nın evreni altı günde yarattığı ve insanı topraktan şekillendirip ruh üflediği inancı vardır. Hıristiyanlık, bu anlatıyı kabul eder ve yaratılışın Tanrı'nın sevgisinin bir ifadesi olduğunu vurgular. İslam'a göre de Allah, evreni yoktan var etmiş ve insanı topraktan yaratmış; Adem'e ruhundan üflemiş ve Âdem ile Havva'yı cennette işledikleri günahtan dolayı dünyaya göndermiştir. Evrim teorisi ise insanın kökenine farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu teoriye göre, evren Big Bang (Büyük Patlama) adı verilen bir olayla meydana gelmiş ve milyarlarca yıl süren bir süreç sonucu şekillenmiştir. Dünya da bu sürecin sonucunda oluşmuştur. İnsan ise, evrimsel süreçte diğer canlılardan türeyerek gelişmiştir. İnsanlık tarihindeki bu süreçte Homo Habilis, Homo Erectus, Homo Neandertal gibi farklı insan türleri var olmuş ancak yalnızca modern insanın atası kabul edilen Homo Sapiens hayatta kalmayı başarmıştır. Bu araştırmada Semitik Dinler başta olmak üzere dünyadaki çeşitli dinlerin yaratılış inanışları açıklanmış, dindışı bir anlayış olarak evrenin ve insanın varoluşuna yönelik Evrim Teorisi üzerinde durulmuş ve bu konuda insanlığın anlam arayışlarına farklı bir perspektif sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The origin of the universe and man has been one of the most curious subjects throughout human history. Although the creation narratives in religions have some common points, each religion has its own unique creation theme. The importance of God or Gods in creation, the influence of evil beings in the creation of the universe and man, the priority of men in the creation of man, the role of women in the process of being expelled from heaven are similar topics in religions regarding creation. The water factor in creation, the world of evil beings, and the creation of the first man are more specific motifs that can be considered specific to religions. The creation beliefs of Semitic religions are quite similar to each other. In Judaism, there is a belief that God created the universe in six days and shaped man from soil and breathed his spirit into him. Christianity accepts this narrative and emphasizes that creation is an expression of God's love. According to Islam, God created the universe from nothing and created man from soil/water; He breathed His spirit into Adam and sent Adam and Eve to the world because of the sin they committed in heaven. The theory of evolution offers a different perspective on the origin of man. According to this theory, the universe came into being with an event called the Big Bang and was shaped as a result of a process that lasted billions of years. The world was also formed as a result of this process. Humans, on the other hand, developed by deriving from other living things in the evolutionary process. During this process in human history, different human species such as Homo Habilis, Homo Erectus, and Homo Neanderthal existed, but only Homo Sapiens, who is considered the ancestor of modern man, managed to survive. In this research, the creation beliefs of various religions in the world, especially Semitic Religions, were explained, the Theory of Evolution, as a non-religious understanding of the existence of the universe and man, was emphasized, and a different perspective was presented to humanity's search for meaning in this regard.