Diagnosis and troubleshooting using probabilistic networks and value of information
Olasılık ağlarını ve bilginin değerini kullanan teşhis ve sorun giderme sistemleri
- Tez No: 90622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
OLASILIK AĞLARINI VE BİLGİNİN DEĞERİNİ KULLANAN TEŞHİS VE SORUN GİDERME SİSTEMLERİ ÖZET Bu tez belirsizlik altında olasılık ağlarını ve bilginin değerini kullanan teşhis ve sorun giderme sistemleri hakkındadır. Bu tezde, belirsizlik altında gözlem ve tamir eylemlerini içeren yaklaşık bir sorun giderme planı üreten, karar-kuramsal bir yöntem geliştirilmiştir. En iyi sorun giderme planının davranışını anlamak amacıyla, olasılık ağlarını kullanan diğer sezgisel sorun gidericiler detaylı bir şekilde incelenmiş ve geliştirilebilecek noktalar belirlenmiştir. Bilginin Değerini Kullanan Karar-Kuramsal Sorun Giderici (DTT-VI) adı verilen yöntem, var olan yöntemleri ek gözlem yaparak geliştirmiştir. Bu sorun giderici olasılık ağları kullanılarak geliştirilmiştir. Genel olarak, bir bilginin değerine karar verilmesi hesaplama açısından oldukça zordur. DTT-VI, problemin sadece grafik yapısını kullanarak bilginin değerini hesaplayan etkin bir yol kullanmaktadır. Farklı sorun giderme problemlerinde ve farklı koşullarda DTT-VI'nin performansını ölçmek için çözümleri farklı deney koşullarında test edilmiştir. DTT-VI, literatürden alman üç farklı sorun gidericiyle birçok farklı problemde ve farklı maliyet kümeleriyle karşılaştın Imıştır. Tüm bu testlerden çıkartılabilecek sonuç DTT- VFnın maliyet açısından tatmin edici sorun gidenne planları ürettiği fakat bunu daha fazla gözlem yaparak ve daha fazla zaman harcayarak yaptığıdır.
Özet (Çeviri)
IV DIAGNOSIS AND TROUBLESHOOTING USING PROBABILISTIC NETWORKS AND VALUE OF INFORMATION ABSTRACT This thesis is about diagnosis and troubleshooting systems using probabilistic networks and value of information under uncertainty. In this thesis, an approximate decision-theoretic approach for generating troubleshooting plans under uncertainty that interleaves both observations and repair actions is developed. In order to understand the behaviour of optimal troubleshooting, the heuristic troubleshooting methods that use probabilistic networks are analysed in detail and the points, which can be developed further are determined. The Decision-Theoretic Troubleshooter with Value of Information (DTT- VI) is developed to extend the available methods in utilizing valuable observation. The troubleshooter is developed using the probabilistic network formalism. In general, deciding on the value of a particular piece of information is computationally expensive. However, DTT-VI utilizes an efficient way of computing the value of information by solely considering the graph theoretic properties of the underlying network. In order to measure the performance of the DTT-VI on different troubleshooting problems under different conditions, its solutions are examined in an experimental setting for different parameter values. DTT-VI is compared with three different troubleshooters from the literature under various domain and cost sets. All these measurements show that DTT-VI gives very satisfactory troubleshooting plans with very low costs but it does so by making more observations and spending more computation time.