Crisis of democracy and conflict resolutions in the Horn of Africa after colonization
Sömürgecilik sonrası Afrika Boynuzunda demokrasi krizi ve çatışma çözümleri
- Tez No: 906211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Karmaşık jeopolitik manzarası, kültürel çeşitliliği ve stratejik önemiyle bilinen Afrika Boynuzu, kalıcı bir demokratik kriz ve kalıcı çatışmalarla mücadele ediyor. Bu çalışma, bölgeyi şekillendiren zorluklar ve faktörler arasındaki coğrafi, kültürel ve tarihi yönleri derinlemesine inceliyor. Araştırma, demokratik kriz ile çatışma çözümü çabaları arasındaki karmaşık bağlantıyı araştırıyor ve demokrasinin zorlu dönemlerde karşılaştığı engelleri inceliyor. Siyasi istikrarsızlık ve kutuplaşmanın çatışma çözüm mekanizmalarının etkinliğini nasıl engelleyebileceğini araştırıyor. Araştırma, karşılıklı etkinin altını çizerek, çözülmemiş çatışmaların demokratik çöküşleri yoğunlaştırabileceğinin ve yenilenen bir model oluşturabileceğinin altını çiziyor. Ek olarak, Cibuti, Eritre, Etiyopya ve Somali'ye odaklanarak, Afrika Boynuzu'ndaki çatışma çözümü ve barış girişimlerinin i nceliklerini de ele alıyor. Bu çalışma, din, etnik köken ve devlet kurumlarındaki güç dinamikleri gibi faktörleri kapsayan, bu çatışmaları etkileyen spesifik koşullara ışık tutuyor. Sonuç olarak bu çalışma, Afrika Boynuzu'ndaki çatışma çözümü çabalarının kapsamlı bir analizini sunarak politika yapıcılara, akademisyenlere ve uygulayıcılara değerli bilgiler sunuyor.
Özet (Çeviri)
The Horn of Africa, known for its complex geopolitical landscape, cultural diversity, and strategic significance, has struggled with an enduring democratic crisis and persistent conflicts. This study explores geographical, cultural, and historical aspects, navigating through the challenges and factors that have shaped the region. The research examines the complex connection between the democratic crisis and efforts for conflict resolution, scrutinizing the hurdles that democracy encounters during challenging periods. It examines how political instability and polarization may hinder the effectiveness of conflict resolution mechanisms. The study emphasizes the mutual effect at work, demonstrating that unresolved tensions may contribute to democratic failures, resulting in a recurrent pattern. Additionally, it addresses the complexities of conflict resolution and peace initiatives in the Horn of Africa, primarily focusing on Djibouti, Eritrea, Ethiopia, and Somalia. The thesis sheds light on the specific circumstances influencing these conflicts, encompassing factors such as religion, ethnicity, and power dynamics within governmental institutions. the thesis comprehensively examines conflict resolution efforts in the Horn of Africa, providing invaluable perspectives for policymakers, scholars, and dedicated practitioners.